Yaşam Tarzı İnternet 30 OCAK 2012 / 08:59

Geleceğin dünyası internet ekseninde

2016'da web ekonomisi 4.2 trilyon dolar olacak

G20 ülkelerinde web ekonomisinin değeri 2016 yılına kadar iki katına çıkacak. Ayrıca 3 milyar insan internete bağlı olurken, bu kullanıcıların yüzde 80'i mobil cihazlardan bağlantı kuracak.Boston Consulting Group’un çalışmasına göre, mobil internet erişiminin artış hızı bu büyümede esas payı aldı alacak ve 2,3 trilyon dolardan 4,2 trilyon dolara yükselecek. Google’ın koordine ettiği bu çalışmaya göre, dört yıl içinde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 50’si, yani 3 milyar insan internet kullanacak.

Araştırma, şu anda her yıl yaklaşık 200 milyon kişinin ilk kez online olduğunu gösteriyor. Akıllı telefon fiyatlarındaki hızlı düşüş ve 100 dolara ucuz versiyonların bulunabilmesi, 2016 yılında tüm internet kullanıcılarının yüzde 80’inin web’e mobil telefon ile erişebileceği sonucunu ortaya koyuyor.

Bu büyük beklentilere rağmen, global ekonomideki sıkıntıların payını da yok saymamak gerek. 2010 yılında G20 ülkelerinde internet ekonomisi 2,3 trilyon dolar değeri ile, İtalya veya Brezilya ekonomilerinden daha büyük olduğunu göstermişti. Ama bu değer, G20 ekonomilerinin toplam büyüklüğünün de sadece yüzde 4,1’i. Bu arada, Boston Consulting Group’un araştırmacıları ‘yeni internet’ dünyasında olacakları şöyle sıraladı:

- Web erişimi artık bir lüks olmayacak.

- Web kullanıcılarının çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde yaşayacak. (Dört yıl içinde Çin’de internet kullanıcı sayısının 800 milyona çıkması bekleniyor. Bu, ABD, Hindistan, Fransa, Almanya ve İngiltere’nin toplamından bile fazla.)

- Tüm internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 80’i bir mobil cihazla internete girecek.

- İnternet sosyal bir yapıya kavuşacak, tüketicilere ve şirketlere birbirleri ile bağlantı kurma fırsatı sunacak.

Uzmanlara göre bu trend; tüm cihazların, araçların web’e bağlı olacağı bir internet dünyasını da beraberinde getirecek. IBM’in tahminlerine göre, 2015 yılında 1 trilyon cihazın internet bağlantısı olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun