Yaşam Tarzı İnternet 29 HAZİRAN 2011 / 10:11

Fransız arama motoru Google'dan yarım milyar dolar istiyor

Fransız arama motoru, Google'ın tekel oluşturarak kendilerine zarar verdiği gerekçesiyle arama devi aleyhinde 295 milyon Avro, yani yaklaşık 421 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Fransa'daki Ejustice.fr arama motorunu işleten 1plusV adlı şirket, Google'ın kendilerini arama sonuçlarında bilerek engellediğini öne sürüyor. Şirket, 2007 ve 2010 yılları arasında kendileri tarafından hayata geçirilen 30 adet özelleşmiş servisin Google tarafından kara listeye alındığını iddia ediyor.

Reuters'in haberine göre dava bildirisi Pazartesi günü eline ulaşan Google'ın bugün veya yarın konuyla ilgili olarak Paris'te mahkemeye çıkması bekleniyor.

İlgili yasal takip süreci, Avrupa'daki rekabet kurumu incelemesinin yanında Amerikan Federal Ticaret Komisyonu'nun geçen hafta başlattığı incelemenin arkasından geldi. Bununla birlikte Amerikan Federal Ticaret Komisyonu'nun incelemesinin detayları çok net değil. Hatta geçtiğimiz hafta Google tarafından "Biz de tam olarak neyin peşinde olduklarını bilmiyoruz" şeklinde bir açıklama gelmişti.

Avrupa'da geçtiğimiz yıl başlayan rekabet kurumu araştırması ilk önce arama motoru hakimiyetinin suistimal edilip edilmediği konusuna odaklanmış, daha sonra Google News ve Google Maps'i de içine alacak şekilde genişletilmişti. 1plusV'nin Google'ı Avrupa Komisyonuna şikayetinin geçmişi Şubat ayına kadar uzanıyor.

Lo