Yaşam Tarzı İnternet 28 OCAK 2015 / 15:35

Fransa nefret suçuna karşı savaş açıyor

Ülkedeki nefret suçlarını azaltmaya yönelik çalışmalar yapan Fransa, dijital ortamda gerçekleşecek nefret suçlarından ilgili web sitesini sorumlu tutmak istiyor. Bu yasanın geçmesi durumunda en büyük zararı sosyal medya sitelerinin görmesi bekleniyor.Bloomberg’de yayınlanan habere göre Fransa dijital ortamda işlenen nefret suçlarına karşı harekete geçmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın isteği doğrultusunda hazırlanan tasarıyla birlikte başta sosyal medya siteleri olmak üzere web siteleri, kullanıcılarının paylaştıkları nefret mesajlarından sorumlu tutulacaklar. Tasarının meclisten geçip, yasalaşması durumunda Facebook ve Google gibi şirketlerin nasıl bir politika izleyecekleri bilinmiyor.

Hazırlanan yasa tasarısı konusunda Avrupa'daki kamuoyundan faydalanacağı açıklayan François Hollande, sosyal medya üzerinde işlenen nefret suçlarının önünü almak için böyle bir çalışma içerisine girdiklerini belirtti. Tasarının yasa haline gelmesi durumunda belirlenecek hukuki kıstaslar konusunda Avrupa kamuoyunun yanı sıra bu tarz yasalara sahip ülkelerdeki işleyişi gözden geçireceklerini ifade eden Hollande, yeni yasayla birlikte bu tarz suçlara karşı daha etkili bir yaptırım uygulanacağının altını çizdi.

Önümüzdeki süreçte Fransa ile Facebook, Google ve Twitter gibi sitelerin önde gelen isimlerinin görüşmeler yapması beklenirken, ilgili yasa tasarısının gelecek ay Fransız Meclisi'ne gelmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun