Yaşam Tarzı İnternet 02 ŞUBAT 2012 / 15:44

Fransa Google'ı 515 bin avro cezaya mahkum etti

Fransa Google'ı 515 bin avro cezaya mahkum etti

Google-Fransa arasındaki ezeli hukuk mücadelesi sürüyor. Bu defa sebep, Google Maps servisinin Fransa'da ücretsiz olarak sunulması. Fransa'da yayınlanan Economic Times gazetesinin haberine göre "Google Maps servisini ücretsiz sunarak haksız rekabete neden olduğu ve dominant pozisyonunu kötüye kullandığı" gerekçesiyle Fransız ticari mahkemesi tarafından 660 bin dolar para cezasına çarptırdı.

İlgili karar, Fransa'da ücretli harita ve konum tabanlı hizmetler sunan Bottin Cartographes şirketinin şikayeti üzerine açılan dava sonucunda ortaya çıktı. Mahkeme Google'ı ilgili şirkete neden olduğu zarar için 500 bin avro (yaklaşık 660 bin dolar) tazminata mahkum ederken, buna 15 bin avro da ceza ekledi. Böylece işin Google'a maliyeti 680 bin doları buldu.

Google Fransa yetkilileri, şu an için kararı gözden geçirdiklerini ve işin nasıl böyle bir noktaya geldiğini anlamaya çalıştıklarını belirtmişler.

Haberin detaylarını ve Google ile Fransa arasında bir süredir devam eden ezeli hukuk mücadelesinin diğer örneklerini bu adreste görebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun