Yaşam Tarzı İnternet 06 HAZİRAN 2011 / 10:35

Fransa'da radyo ve televizyonlarda "Facebook" ve "Twitter" demek yasaklandı

Fransa'da "Twitter" ve "Facebook" demek yasaklandı

Artık Fransa'da radyo ve televizyonlarda "Bizi Twitter'dan takip edin" veya "Bizi Facebook'tan takip edin" gibi cümleler kullanılamayacak. Neyse ki BTnet.com.tr demek yasaklanmamış... Fransa'da Facebook ve Twitter için uygulanan yasak, bu şirketlere dair haberleri kapsamıyor. Örneğin yarın bir günü bir Facebook'u satın alsa "Bir sosyal medya sitesinin satıldığı haberi geldi" diye değil de, adını söyleyerek haber yapabilecekler. Ama artık ülkede yayın sırasında takipçileri artırmaya yönelik olarak doğrudan isimle yönlendirme yapılamayacak. Örneğin spiker "Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz" diyebilecek, ama "Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz" diyemeyecek.

27 Mayıs 2011'den itibaren yürürlüğe giren bu kuralların, Fransa'da 1992'den beri var olan ve markalara yönelik üstü örtülü reklam yapmanın önüne geçen kanunla ilgili olduğu söyleniyor. Dolayısıyla "Bizi Facebook'tan izleyin" diyen bir spiker, izleyicisini sosyal medyaya yönlendirirken aslında o sitenin de reklamını yapmış oluyor.

İlgili sitelerin onlarca milyar dolar değer biçilen ticari yapılar olduğunu düşündüğünüzde aslında karar gayet de mantıklı. Üstelik kendi alanlarında neredeyse tekel haline gelen bu sitelere yönelik benzer çağrıların rekabette diğer siteleri daha da fazla ezmesine yardımcı olması da cabası.

Aslında bu konu hayli ilginç ve yorum açık bir konu. Sizin de bu konuda ne düşündüğünüzü bilmek isteriz. Fikirlerinizi yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Facebook fransa Twitter yasak
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun