Yaşam Tarzı İnternet 07 HAZİRAN 2012 / 11:49

Foursquare Türkçe kullanıma başladı

Foursquare Türkçe kullanıma başladı

Bir süredir tasarım ve içerğinde yeniliklere gitmesi beklenen Foursquare, bu geçiş sürecini tamamlayarak yeni içeriği, görüntüsü ve Türkçe dil seçeneğiyle hizmet vermeye başladı. Kullanıcılara yeni tasarımı ve içerğiyle çok fazla sürpriz sunmayan uygulama, kullanıcılarını bu yönden biraz hayal kırıklığına uğratacağa benziyor. Uygulama eskiye oranla daha çok mekanlardaki deneyim ve keşfedilen yerleri listeleme ve paylaşma özelliğine sahip. Uygulamanın yeni versiyonunda belki de en dikkat çekici özellik fotoğraflara verilen önem. Path ve Instagram’dan ilham alınmış gibi duran yenilik, Foursquare kullanıcılarının oldukça ilgisini çekeceğe benziyor. Uygulama, yeni tasarımla birlikte “Facebook” benzeri bir beğeni konsepti de getirdi. Kullanıcılar beğendikleri paylaşımları uygulama üzerinde bulunan “kalp” düğmesine basarak beğenebilecekler.

Yeni güncelleme içerik ve tasarım bakımından dünya genelinde çok fazla sürpriz barındırmasa da Türk kullanıcılar için güzel bir sürpriz var. Foursquare artık Türkçe de hizmet verecek. Bundan 3 ay önce başlayan çeviri işlemleri sona erdi ve uygulama Türkçe olarak da kullanıma başladı. Artık tabir haline gelmiş “check-in” benzeri birkaç kelime üzerinde değişim yapılmaması rağmen uygulama başarılı bir şekilde Türkçe’ye uyarlanmış.

Açıkçası Foursquare'in bu kadar yoğun olarak kullanıldığı bir ülkeye, kendi dil seçeneğini bu kadar geç getirmesi biraz garip bir yaklaşım olarak göze çarpıyor.