Yaşam Tarzı İnternet 12 TEMMUZ 2012 / 11:34

Formspring hack’lendi, şifrenizi değiştirin!

Formspring hack’lendi, şifrenizi değiştirin!

Sosyal ağ sitesinin 420 binden fazla kullanıcı şifresinin forumlarda dolaştığı ortaya çıktı. 30 milyondan fazla kullanıcının hesabı donduruldu. Tüm kullanıcıların şifresini değiştirmesi istendi.Üyelerinin soru cevap yapabildiği sosyal paylaşım sitesi Formspring, yaptığı açıklamayla 420 binden fazla kullanıcı şifresinin bir güvenlik forumunda tespit edildiğini duyurdu. Bu sebeple 30 milyondan fazla kullanıcının hesabı donduruldu.

Yapılan açıklamada merkezi San Fransisko’da bulunan şirketin sunucularına sızıldığı bilgisi verildi. Şirket sözcüsü Dorothee Fisher, ilgiyi üzerine çekmemek için ismini vermediği bir güvenlik forumunda şifrelerin görüldüğünü belirtti.

Şifrelerin güvenlik altında (encrpted) olduğu, bu nedenle de hemen kullanılamayacağı aktarılırken, saldırganların eninde sonunda şifrelere ulaşmasından endişe edildiğe değinildi.

Henüz herhangi bir hesabın ele geçirilmesiyle ilgili bir bilgi bulunmazken Formspring kurucusu Ade Olonoh, açığın giderildiği ve sunucu şifrelemesinin güçlendirildiğini açıkladı. Ayrıca Olonoh, tekrar hesapların açıldığı tüm kullanıcılardan şifrelerini değiştirmelerini rica etti.

Kullanıcılara şifrelerini sıfırlamaları konusunda bir e-posta ulaştırıldığı aktarılırken, daha iyi bir şifre ve detaylar için http://blog.formspring.me/2012/07/urgent-change-your-formspring-password/ adresini kullanabilirsiniz.