Yaşam Tarzı İnternet 18 OCAK 2012 / 15:25

Flickr da kararıyor

Protestolar artıyor, Flickr da kararıyor

Google başta olmak üzere birçok site SOPA ve PIPA karşıtı protestolarını gösteriyor. Yahoo’nun popüler fotoğraf paylaşım sitesi Flickr da protestolara destek veriyor, kullanıcılarına fotoğrafları karartma seçeneği sunuyor.ABD’de yasalaşması için görüşmeler sürdüğü Çevrimiçi Korsanlığı Önleme Yasası nedeniyle protestolar giderek artıyor. Telif haklarını korumaya yönelik gerçekleştirilmesi düşünülen uygulama ile internetteki ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından endişe ediliyor.

Yahoo’nun popüler fotoğraf paylaşım sitesi Flickr da kullanıcıların kendilerinin yüklediği ya da diğer üyeler tarafından yüklenen fotoğraflarını karanlığa dönüştürmesine imkan tanıyor. Flickr kullanıcıları da sembolik olarak fotoğraflarını 24 saat süreyle karartabiliyor.

Flickr’ın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, çıkarılmak istenen yasa inovasyonun önüne geçebilir, arama sonuçlarında sansür oluşmasına sebep olur, sürekli görüntüleme zorunluluğu getirir ve web üzerinde dolaşan bilginin yönünü değiştirebilir.

SOPA, temelde fikri mülkiyet haklarını ihlal eden sitelere yaptırım getiriyor gibi gözükse de diğer bir yanıyla şirketlerin, internet eylemlerini ve internet sitelerini sansürlemesine olanak tanıyor. Yasaya göre, marka haklarının ihlal edildiğini düşünen bir şirketin, bir internet sitesini kapatmak için mahkemeye bile başvurması gerekmeyecek, sadece kendince ve gerekçesiz ihbarda bulunması yetecek.

Ayrıntılı bilgiye http://blog.flickr.net/en adresinden ulaşabilirsiniz. SOPA ile ilgili daha ayrıntılı haberimize http://www.btnet.com.tr/41498-sopa-protestolari-basliyor.html adresinden ulaşabilirsiniz.