Yaşam Tarzı İnternet 25 TEMMUZ 2013 / 17:04

Finlandiya dosya paylaşımını yasal kılan ilk ülke oluyor

Finlandiya Parlamentosu, internet üzerindeki dosya paylaşımını tamamen yasal kılmaya yönelik parlamento oylaması yapacak.Finlandiya, anayasal haklar kapsamında halkına yönetilmek istedikleri kanunları hükümete yasa tasarısı olarak sunma hakkı tanıyor. Bu hak kapsamında halk tarafından parlamentoya sunulan Telif Hakkı Yasasında Sağduyu (The Common Sense in Copyright Act)başlıklı yasa tasarısı parlamento tarafından kabul edilirse, internet üzerinde bir kişinin sahip olduğu dosyaları paylaşması yasal kılınacak.

Finlandiya’da anayasada yapılan değişiklik ile halk, hükümete yasa tasarıları teklifleri götürebiliyor. Bu yasa tasarıları, 6 ay içinde 50 bin oy alması durumunda parlamentoda oylanabiliyor. Halk tarafından sunulan Telif Hakkı Yasasında Sağduyu teklifi ise, oylama süresinin dolmasından bir günde önce yeterli sayıya ulaştı. Yasa tasarısı parlamento tarafından da kabul edilirse Finlandiya, yapacağı parlamento oylamasıyla dünyanın internet üzerindeki dosya paylaşımını tamamen yasal kılan ilk ülkesi olacak.

Torrent Freak sitesinin haberine göre, ‘The Common Sense in Copyright Act’ (Telif Hakkı Yasasında Sağduyu) adını taşıyan tasarı, telif hakkı cezalarını azaltırken adil kullanımı destekleyecek adımlar atılmasını sağlayacak, yapım sözleşmelerindeki açıklardan doğan haksız cezaları geçersiz kılacak ve bir kişinin sahip olduğu ürünleri kopyalamasına izin verecek.

Telif hakkı yasaları uluslararası lobinin faaliyeti

Geçtiğimiz yıl Finlandiya polisi tarafından dosya paylaştığı gerekçesiyle 9 yaşındaki bir kızı gözaltına alması ülkede büyük yankı uyandırmasının ardından sunulan yasa tasarısı Finlandiya Parlamentosu tarafından 2014 yılında oylanabilecek. Finlandiya’da kitle çalışmaları ile ilgilenen bakan Joonas Pekkane konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
“Parlamento üyeleri yasa tasarısı hakkında açık... Telif hakkı yasaları milletvekillerine uluslararası lobiciler tarafından veriliyor. Eğer yasa tasarısı kabul edilirse, ağır yasaları çıkartmaya ve tüketici haklarını ihlal etmeye devam edecekler."

Habere göre, destek çalışmaları Finlandiya Elektronik Cephesi Derneği (Effi) tarafından yürütülen yasa tasarısının hayata geçmesinin Avrupa başta olmak üzere dünya çapında telif hakları yasalarının gözden geçirilmesi için teşvik sağlayacağı belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun