Yaşam Tarzı İnternet 23 OCAK 2012 / 12:50

FileSonic kendini imha etti

FileSonic kapandı

Online veri depolama imkanı veren FileSonic, dosya paylaşım servislerini devre dışı bıraktı. Bunun sebebi ise Megaupload'un ABD’nin kararıyla kapatılması oldu.Tüm bu hamleler, Washington’ın online korsanlığı bitirmeye yönelik çabalarını ve buna yönelik tepkileri da alevlendirdi.

Reuters’in haberine göre, Yeni Zelanda ve Avrupa polis güçleri, ABD’de FBI’ın Megaupload.com internet sitesine yönelik soruşturmasıyla bağlantılı olarak, son günlerde bir dizi tutuklama yaptı. Site, telif hakkı sahiplerinin 500 milyon dolardan fazla hakkını ortadan kaldıran bir eylemde yer almak ve gerek aboneler gerekse reklamlarla 175 milyon dolar da gelir elde etmekle suçlanıyor. Megaupload’un avukatları ise şirketin sadece online depolama fırsatı verdiği şeklinde savunma yapıyor.

Kendisini ‘Sınırsız Depolama Şirketi’ olarak tanımlayan FileSonic de internet sitesinde yaptığı bir açıklamada kullanıcılara sadece kendi dosyalarına erişim imkanı verdiğini bildirdi ve “FileSonic, tüm paylaşım fonksiyonunu devre dışı bıraktı. Servisimiz sadece kişisel dosyaları yüklemek ve bunlara erişebilmek için kullanılabilir” bilgisini de ekledi.

Megaupload davası, online korsanlığa karşı daha sert yasal önlemler almak isteyen ABD Kongresi’nin son hamlesi olarak gösteriliyor.