Yaşam Tarzı İnternet 07 AĞUSTOS 2012 / 16:06

Fiber internetin yükselişi sürüyor

Sabit internet içindeki pazar payı son bir yılda yüzde 2’den yüzde 5’e yükselen fiber internet, kullanıcı sayısını aylık bazda 4 kat artırdı.Karşılaştırma sitesi enuygun.com’un analizine göre, DSL abone sayısındaki azalışa karşın fiber internet abone sayısındaki artış dikkat çekici boyutlara geldi. BTK verilerinden derlediği analize göre, fiber internet abone sayısındaki aylık artış, 2011’in ilk çeyreğinde 8 bin 600 iken, 2012’nin ilk çeyreği sonunda 37 bine çıktı. Giderek ivmelenen bu talep sonucunda, 2011 Mart ayı sonunda yaklaşık 164 bin olan fiber internet abone sayısı, 2012 Mart sonu itibariyle 380 bine yaklaştı.

Aynı dönemde, sabit internet pazarında fiber internetin payı ise yüzde 2’den yüzde 5’e yükselirken, DSL abone sayısı ise 2011 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana azaldı. DSL internetin sabit internet pazarı içerisindeki payı son bir yıl içerisinde yüzde 91’den yüzde 87’ye geriledi.

Konuyu değerlendiren Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu,  2012 yılının ilk çeyreği itibariyle sabit genişbant internet abonelerinin yüzde 82’sinin 8 Mbit/s’ye kadar internet kullandığını ve bu oranın 2 sene önce sadece yüzde 42 olduğunu belirtti. Sungurlu, internet kullanım alışkanlıkları ve sunulan tarifeler değiştikçe, hızın en önemli kriter haline geldiğini ifade etti. Sabit pazarda internet kullanım miktarı 2010 yılının ilk çeyreğinde 290 bin TByte olduğunu söyleyen Sungurlu, 2012 ilk çeyreğine gelindiğinde bu sayının 540 bin TByte’a yükseldiğini dile getirdi.

"Tarife seçerken kullanım alışkanlıkları iyi değerlendirilmeli"

BTK’nın son aldığı kararla limitsiz internette en düşük hızın 1 Mbit/s’den 3 Mbit/s’ye çıkarıldığını da ekleyen Sungurlu, özellikle fiber internette hız sorunu olmadığı için kotalı tarifelerde limit aşımı daha çok gündeme geldiğini söyledi. DSL’de de fiberde de kotalı tarifelerde 1 GB aşımda yaklaşık 9,5 lira eklendiğini belirten Sungurlu, tarife seçerken bu detayın atlanabildiğinin altını çizdi. Sungurlu, sonuç olarak tüketicilerin, kotalı tarife satın almış ama ay sonunda kotasız tarife kadar hatta daha fazla para ödemiş olabileceğini vurguladı.


Tarife seçerken dikkatli olunması gerektiğini belirten Sungurlu, limitsiz tarifelerle limitli tarifler arasındaki fiyat farkının çok olmadığının altını çizdi.

Sabit İnternet Abone Sayıları


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun