Yaşam Tarzı İnternet 24 NİSAN 2012 / 11:02

FBI interneti kapatmaya hazırlanıyor

Virüs bulunan bilgisayar internete giremeyecek!

İnternet korsanlarının bilgisayarlara 'sahte internet reklamları' kullanarak sızmasıyla başlayan süreç, FBI’ın konuya el atmasıyla devam ediyor. Bilgisayarında virüs olanın internete giremeyeceği döneme giriliyor. 

FBI, kullanıcıların bilgisayarlarında virüs olup olmadığını test edebilmeleri amacıyla kurduğu siteyle, virüslü olan bilgisayarları tespit ederek bu sorunun önüne geçmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda 9 Temmuz tarihi bir çok internet kullanıcısı için milat niteliği taşıyor. Zira yapılan test sonucu bilgisayarlarında virüs tespit edilen internet kullanıcıları 9 Temmuz tarihinden itibaren internete giremeyebilir.

FBI’ın böyle bir uygulamaya gitmesinin temelinde birçok internet kullanıcısının bilgisayarlarında virüs olduğundan haberleri bile olmaması yatıyor. Kullanıcılar sayfaların yavaş açılmasını genellikle bilgisayarlarının yavaşlığına bağlarken, virüs olmasına pek ihtimal vermiyorlar.

Konuyla ilgili konuşan FBI’dan Tom Grasso, insanları içinde bulundukları tehlikeli durum konusunda uyarmaları gerektiğini ifade etti. Önlerinde insanları tutuklamak ya da internete girmelerini engellemek olarak iki seçenekleri olduğunu söyleyen Grasso, uygulayacakları test yöntemiyle zararlı yazılıma sahip bilgisayarların internet erişimini engelleyeceklerini vurguladı. 9 Temmuz tarihinden itibaren bilgisayarlarında virüs tespit edilen insanların internette ‘sayfa bulunamadı’ uyarısıyla karşılaşacağını sözlerine ekledi.

Zarar 14 milyon dolar

FBI’ın böyle bir hamle yapmasının sebebi ise bilgisayar korsanlarının dünya çapında 570 bin bilgisayara virüs bulaştırması gösteriliyor. Bu bilgisayarlardaki antivirüs programlarını güncellemeye kapayan korsanlar, sahte DNS’lere yönlendirdikleri bilgisayarları dolandırıcı internet sitelerine yönlendirdiler.

Kurbanlar bu sitelere her girdiklerinde (ki her internet bağlantısında kendiliğinden bağlanabiliyor) korsanların para kazanmasına sebep oluyorlar. FBI’ın söz ettiği rakam dudak uçuklatan türden: 14 milyon dolar.

Bu internet sitelerinin 85 bini Amerika’da. Bunu 20 bin rakamıyla İtalya, Almanya ve Hindistan takip ediyor.

Bilgisayarınızda bu tarz yazılımlar olup olmadığını bu adresten kontrol edebilirsiniz.
YORUMLAR
serdan 24 NİSAN 2012 / 12:46 0 0
kapatılsın da rahat edelim bari
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun