Yaşam Tarzı İnternet 20 OCAK 2012 / 12:15

FBI baskın yaptı MegaUpload kapandı, 4 yöneticisi içerde

FBI baskın yaptı MegaUpload kapandı

FBI'nın yerel güvenlik güçleriyle yaptığı işbirliği sonucunda MegaUpload web sitesi uluslararası organize suç örgütü teşkil ettiği gerekçesiyle kapatıldı. Şirketin Yeni Zelanda'daki 4 yöneticisi tutuklandı. FBI, dün gerçekleştirdiği ve yerel güvenlik güçlerinin de desteğini aldığı uluslararası bir operasyonlar MegaUpload.com sitesini kapatarak Yeni Zelanda'da yaşayan dört yöneticisini tutukladı. Sebep olarak da sitenin telif haklarını hiçe saymak ve farklı niteliklerde suç işlemek üzere organize suç örgütü kurmak gösterildi.

Detayları şimdilik habere dair parçaları en güzel şekilde bir araya getiren GigaOM'dan aktaralım:

MegaUpload Amerika'nın Virginia eyaletinde Carpathia Hosting adlı bir barındırma şirketinde tutuluyordu. Carpathia 1.000'den fazla sunucuyu ve 25 petabyte depolama alanını MegaUpload için ayırmıştı.

MegaUpload'ın ikinci büyük veri merkezi Hollanda'da bulunuyordu. Buradaki Leaseweb adlı şirket 700'e yakın sunucusunu MegaUpload'a kiralamıştı.

MegaUpoad kullanıcıları bugüne kadar PayPal aracılığıyla şirkete 110 milyon dolardan fazla para ödediler.

MegaUpload'ın 9 farklı ülkede 30'dan fazla çalışanı bulunuyordu.

FBI ve ilgili ülkelerdeki güvenlik güçleri MegaUpload'a ait 60 banka hesabını ve PayPal hesaplarını kapattı.

Ayrıca şirkete ait 30 adet araba ve motosiklete de el koyuldu. Bunlar arasında “STONED”, “GUILTY” ve “MAFIA” özel plakalarına ait Mercedes marka araçlar da vardı.

MegaUpload'ın kurucusu Kim Schmitz şirketin yüzde 68'ini elinde bulundurmanın yanı sıra Megapix.com ve Megaclick.com sitelerinin de sahibiydi. Ayrıca Megavideo.com, Megaporn.com ve Megapay.com sitelerinin de yüzde 100 hissesine sahipti. Schmitz'in 2010 yılı gelirinin 42 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Tutuklandı.

Schitz'le birlikte uzun süredir çalışan ve MegaUpload'ın yüzde 25 hisesini elinde bulunduran Mathias Ortmann da tutuklanan isimler arasında. Ortmann şirketin teknoloji şefi olarak görev yapıyordu ve 2010 yılında 5 milyon dolar gelir elde etmişti.

MegaUpload ekibinin Megavideo sitesi üzerinden YouTube'un bire bir kopyasına ulaşmak istediği, hatta indirdikleri YouTube videolarını koyacak depolama alanı bulmak için uğraştığı iç yazışmalarda ortaya çıktı.

Bazı e-posta mesajlarında da site sahiplerinin kendilerine önceden sızan DVD'leri ve ender bulunan içerikleri sağlayacak kullanıcıları nasıl ödüllendireceklerini tartıştıkları belirtiliyor.

Yapılan araştırmalar yöneticilerin de bizzat bu servis kullanarak kendi aralarında film ve müzik paylaştığını ortaya koymuş.

Yöneticilerin kendi aralarındaki mesajlaşmalarında "Ne güzel iş modeli kurmuşuz, yeni çağın korsanı biziz adamım :)" gibi ifadelere rastlandığı söyleniyor...

Bizzat MegaUpload programcısı bazı kopya DVD'leri siteye yüklemekle suçlanıyor.

Tam da SOPA-PIPA tartışmalarının üstüne iyi gitti bu...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun