Yaşam Tarzı İnternet 27 ŞUBAT 2012 / 11:57

Facebook’un başı yine dertte

Facebook’un başı yine dertte

Şubat ayı başında bir takım güvenlik problemi ve uyguladığı sansür politikası nedeniyle büyük tepkilere maruz kalan Facebook, bu defa da kullanıcıların mesajlarını "izinsiz okumakla" suçlanıyor. Sunday Times’ın hazırladığı rapora göre akıllı telefonlar üzerindeki Facebook uygulamasının, kullanıcıların mesajlarını okumanın yanı sıra kullanıcı bilgilerini, yaşadıkları yeri ve hatta arkadaş listelerini de belli aralıklarla üçüncü şahıslara gönderdiği ortaya çıktı. Raporun bir diğer iddiasına göre Youtube, Flickr gibi sitelerin, cep telefonlarına ücretsiz olarak indirilebilen uygulamalarla, akıllı mobil telefonların kameralarını istedikleri zaman çalıştırıp, gizlice fotoğraf ve video çektiği de ortaya çıktı.

Facebook yetkilileri ise, bu suçlamaları kesin bir dille reddederken, Facebook’un yeni geliştirdiği mesajlaşma sistemini test etme amaçlı böyle bir “uygulamaya” gittiği belirtiliyor.

Akıllı telefonlar ve uygulamaları geçtiğimiz haftalarda da benzer sorunlara sebep olmuştu. iOS ve Android uygulamalarının kullanıcıların bilgilerini çaldığı ortaya çıkmıştı.

Yaşanan gelişmelerle birlikte gün geçtikçe yaptığımız her hareketin (hatta yapmadıklarımızın bile) daha fazla takip edilerek bizi George Orwell'ın korku ütopyasına yaklaştırdığı bir gerçek.