Yaşam Tarzı İnternet 16 MART 2012 / 16:15

Facebook’tan analistlere özel

Wall Street bankalarının araştırma analistlerini Menlo Park’ta gelecek hafta biraraya getirmeyi hedefleyen Facebook, işi ve kurumsal verileri ile ilgili bilgi paylaşımı yapacak. Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, Silikon Vadisi’nin bugüne kadarki en büyük birincil halka arzı olmaya hazırlanıyor. Şirket, analistlerle görüşmesinde daha önce açıklamadığı herhangi bir yeni bilgiyi vermeyecek. Bunun yerine, stratejisini analistlere anlatırken, onların sorularına yanıt verecek, finansal yapısı ile ilgili olarak analistlerin modeller kurgulamasına yardımcı olacak. Değerleme toplantısı olarak tanımlanan bu tarz çalışmalar, analistlerle ilk tanışma süreçlerinde aslında standart bir uygulama.

Toplantıya kaç analistin davet edileceği belli değil. Ama bir kaynağa göre, şirketin halka arzında yetkilendirilen en büyük bankalardan 5-10 tanesi toplantıda yerini alacak. Şirketin halka arzında 31 banka görev üstleniyor. Facebook’un hedefi, 2012 yılının ortasında FB kısaltması ile borsada hisselerini işleme açmak.

Facebook şirket gelirlerini arttırmayı hedefliyor

Dünyanın 1 numaralı sosyal ağı olan Facebook’un 845 milyondan fazla kullanıcısı var. Şirketin planı, Silikon Vadisi’nin bugüne kadarki en büyük halka arzı olup 5 milyar dolar gelir elde etmek, şirketin değerini de 75 milyar dolardan 100 milyar dolara yükseltmek.

Wall Street’te bazı analistler ise şirketin gelirinin yüzde 85’ini oluşturan ve geçen yıl 3,7 milyar dolar getiren reklamlara olan bağımlılığını sorguluyor. Bazı analistler ise, şirketin Google + gibi artan rakipleri ile yarışta kendini nasıl farklı kılacağını merak ediyor. Kurumsal yönetim uzmanlarının dikkat çektiği konu ise, halka arzın ardından Zuckerberg’in şirkette orantısız kontrolü elinde tutacak olması.