Yaşam Tarzı İnternet 20 HAZİRAN 2012 / 09:03

Facebook yüz tanıma şirketini satın aldı

Facebook 40 milyar yüzü ne yapacak?

Dev sosyal ağ İsrail şirketi Face.com’u açıklanmayan bir bedelle satın aldığını duyurdu. Peki Facebook bu satın almayla ne sağlayacak?Facebook’tan yapılan resmi açıklamayla Face.com’un satın alındığı duyuruldu. Satın almanın ne kadara mâl olduğu açıklanmazken Reuters’e göre, şirket satın alma için 55 ila 60 milyon doları gözden çıkardı.

Face.com, web tabanlı ve akıllı telefon uygulamalarında kullanılabilen mobil yüz tanıma platformu geliştiriyor. Dünyanın en büyük sosyal ağı, bu satın almayla birlikte mobil telefon kullanıcılarının insanları etiketlemesini kolaylaştırması ve fiziksel ile sanal dünya arasındaki çizgiyi biraz daha azaltması bekleniyor.

Facebook kişilerin birbirlerini etiketlemesini, böylece insanların fotoğraflara daha kolay ulaşmasını sağlamak istiyor. Yüz tanıma yöntemleriyle fotoğrafı yüklenen bir kişinin kim olduğu kullanıcıya soruluyor ve etiketlenmesi isteniyor.

Yüz tanıma teknolojisi tüm dünyada hızla geliştiriliyor. Özellikle hükümetler bu konuda özel şirketleri oldukça zorluyor. Daha önce kişisel verileri FBI, CIA gibi kuruluşlara verdiği bilinen Facebook’un bu satın almayı gerçekleştirmesi de akla birçok ihtimali getiriyor.

Zira Face.com’un veritabanında 40 milyar yüz izi (yüz fotoğrafı) bulunuyor. Facebook’un bu verileri nasıl kullanacağı bilinmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun