Yaşam Tarzı İnternet 19 ARALIK 2011 / 17:08

Facebook yenilenebilir enerjiye göz kırptı

Facebook yenilenebilir enerjiye göz kırptı

Facebook, enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceğini ve bu konuda liderlik edeceğini açıkladı.Facebook’un kömürü bırakıp temiz enerjileri seçmesi için Greenpeace’in yürüttüğü kampanya sonuç verdi. Facebook, veri merkezleri de dahil tüm işlemlerinin enerjisini yenilenebilir enerjilerden sağlayacağını açıkladı. Facebook ayrıca enerji verimliliği konusunda liderliği üstlenerek diğer BT (Bilgi Teknolojileri) şirketlerini de yenilenebilir enerjiler konusunda teşvik edecek.

Greenpeace,bundan iki yıl önce başlattığı kampanya ile Facebook’tan enerjisini kömür yerine yenilenebilir enerjilerden sağlamasını talep etmiş ve kampanyaya Türkiye de dahil 14 ülkeden 700 bini aşkın kişi internet üzerinden destek vermişti.Kampanya ayrıca, bir günde en fazla Facebook yorumunu alarak Guinness RekorlarKitabı’na girmeye hak kazanmıştı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası sorumlusu Pınar Aksoğan, konuyla ilgili olarak “Greenpeace, Facebook’a, kömürden vazgeçmesi ve temiz enerji kaynaklarına yönelmesi sürecinde destek olacak. Bu,endüstri için takip edilmesi gereken bir örnek oluşturuyor. Temiz ve güvenli enerjilere doğru gerçekleşen bu geçiş küresel ısınma ile mücadelede bize güç kazandırırken aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı toplumları da garantiliyor.Türkiye de böyle bir geleceği hak ediyor. Önümüzde çok güzel bir örnek var.Aynı adımı şimdi de Türkiye’deki şirketlerden ve yatırımcılardan bekliyoruz.İlk olarak Gerze’de kömür yatırımı yapmak isteyen Anadolu Grubu’nu da bu başarılı girişimi örnek alarak temiz enerji yatırımlarına yönelmeye çağırıyoruz. Anadolu Grubu, Facebook’dan esinlenerek daha sağlıklı, modern vevizyon sahibi bir enerji geleceği için Türkiye için başarı örneği olmalı”dedi.

Facebook’un sürdürülebilirlik programından sorumlu olan Marcy Skott "Facebook, enerjisini tamamen yenilenebilir enerjilerden sağlayacağı günü iple çekiyor. O günün mümkün olduğu kadar çabuk gelmesi için Greenpeace ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. İlk adım olarak, veri merkezimizin konumu, enerjisini yenilenebilir enerjilerden sağlayacak şekilde belirlenecek. Bir diğer önemli adım da Facebook platformunun çevre için kullanmasını sağlamak üzere Greenpeace’le çalışmak olacak. Greenpeace zaten çevre konusunda insanları bilinçlendirmek ve eyleme geçirmek konusunda Facebook’u etkili bir biçimde kullanıyor. Onlarla birlikte çalışarak insanların enerji verimliliği ve temiz enerjiler konusuna dahil olabileceği ve fikir paylaşımında bulunabileceği yeni yollar keşfedecek olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Yapılan açıklamaya göre Facebook, enerji verimliliği teknolojileri konusunda araştırmalara devam edecek ve Open Compute Project (Açık Programlama Projesi) aracılığıyla bu teknolojiyi diğer BT firmalarıyla paylaşacak. Greenpeace de bu projeye destek verecek. Facebook ayrıca, destek sağlayıcıların da veri merkezlerinin enerjisini yenilenebilir enerjilerden almalarını sağlamak için iş birliği yapmayı planlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun