Yaşam Tarzı İnternet 25 OCAK 2013 / 09:39

Facebook Yandex uygulamasını engelledi

Facebook Yandex'i engelledi!

Yandex’in sosyal arama uygulaması Wonder’ın kullanıma açılmasından yalnızca 3 saat sonra Facebook ile bağlantısı kesildi.Rusya şirketlerinden arama motoru Yandex, kişilerin tüm sosyal medya içeriklerini bir platformda toplayan bir uygulama üretti. Wonder ismi verilen ve ses kontrolüyle çalışabilen uygulama, sosyal medyadaki arkadaşlarınızın tüm güncel bilgilerini kullanıcılara aktarmak üzere tasarlandı.

Analistlere göre büyük bir potansiyeli bulunan iOS sosyal arama uygulaması, sosyal medyanın en önemli oyuncularından Facebook’tan da verileri alıyordu. Bu verileri daha taşınabilir formata uygun hale getiren Wonder, Facebook tarafından engellendi.

Bu engellemeyi Facebook henüz kabul etmemiş olsa da Yandex’ten yapılan açıklamalarda, Facebook’un kendilerine e-posta ile veri erişimini iptal ettiğini bildirdiğini aktarıldı. Facebook’un platform kurallarında “yazılı bir izin olmadan kimse Facebook içeriklerini bir arama motoru ya da başka bir yönlendirici platform dışında doğrudan kullanamaz” şeklinde bir açıklama bulunuyor. Wonder şu anda Twitter, Foursquare, Last.fm ve ilginçtir ki Facebook’un satın aldığı Instagram’dan veri alabiliyor.

Siri benzeri Wonder Facebook için endişe yaratıyor

Siri’ye benzer bir yapısı bulunan Wonder, Facebook’un “social graph search” adını verdiği uygulamaya da rakip olarak gösteriliyor. Her iki uygulamada da yakında bulunan arkadaşların gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında kullanıcılara bilgiler veriliyor. Örneğin, son olarak size en yakında bulunan arkadaşınızın en son dinlediği müzik ya da “Yakınlardaki hangi restoranı arkadaşlarım beğenmiş?” gibi sorulara cevap alınabiliyor.

Yandex ile Facebook arasında konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğü bilgisi verildi. Görünen o ki Facebook, Wonder’ı potansiyel bir rakip olarak gördü ve her zaman özgürlükten söz eden sosyal medya devi, Rus rakibini engelledi. Wonder'ı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

[vimeo]http://vimeo.com/58107699[/vimeo]