Yaşam Tarzı İnternet 03 ARALIK 2012 / 12:49

Facebook ve Zynga yollarını ayırıyor

Facebook ve Zynga yollarını ayırıyor

Uzun süredir çok yakın ilişkiler arasında olan Facebook ve Zynga, eskisi kadar yakın bir ilişki içinde değiller. Hatta bu durum Zynga’nın borsada yüzde 12 oranında değer kaybı yaşamasına sebep oldu. Zynga’nın son yayınladığı SEC dokümanında, iki şirket arasındaki değişen ilişki net olarak görülürken, Zynga Facebook’tan artık özel ilgi görmeyecek ama karşılığında Facebook dışındaki platformlar için de oyunlar geliştirebilecek. Bunun yanı sıra, Zynga artık ödeme almak için Facebook’un sunduğu çözümleri kullanmak zorunda kalmayacağı gibi, Facebook reklamlarını da kullanmak zorunda kalmayacak.

Uzun süredir Facebook’la olan sıkı ve sadık ilişkisi sebebiyle eleştirilerin odak noktası olan Zynga, Facebook ile olan bağlarını zayıflatmasının ardından borsada yüzde 12,21 oranında değer kaybı yaşadı. Bu düşüş ilk etapta şirket için kötü bir yola girildiğini gösterse de, şirket CEO’su Mark Pincus’un son dönemde Zynga’nın seçeneklerini çeşitlendirmeye çalıştığını düşünürsek, sorun çok da uzun boylu olacağa benzemiyor.

Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda, Facebook’un çok ilginç bir süreç yaşayacağını görüyoruz. İki şirket arasındaki anlaşmanın değişmesiyle birlikte, sosyal medya devi kendi oyunlarını üretmeye başlayabilecek. Her ne kadar Facebook’un uzman olmadığı bir konuda çalışmaya sıcak bakmayacağı düşünülse de, sosyal medya devinin elinde pek fazla alternatif olmadığını düşünüldüğünde, bu durum kulağa pek de mantıksız gelmiyor.

İlerleyen günler anlaşmanın her iki taraf için ne gibi sonuçlar doğuracağını çok daha net bir şekilde göstereceğe benziyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun