Yaşam Tarzı İnternet 03 NİSAN 2012 / 11:45

Facebook ve Twitter üzerinden ödeme devri başlıyor

Facebook ve Twitter üzerinden ödeme devri başlıyor

Bir makale, gazete, şarkı ya da diğer düşük ücretli ihtiyaçların satın alınması için geliştirilen tek tıkla ödeme sistemi test edilmeye başlandı.İnternetin ortaya çıkardığı “bedava içerik” modeli üzerine sıkça tartışılıyor. İnternette gazete okumak bedava, müzik dinlemek bedava, film izlemek bile bedava... Bu nedenle başta yayın organları olmak üzere içerik üreticileri, daha önce elde ettikleri geliri sağlamayadıklarından şikayet ediyor.

İnternetteki bedava dönüşümünü bir şekilde kırmaya çalışan yayın organları, yine dönüşümün önemli bir parçası olan sosyal paylaşım sitelerini kullanmayı hedefliyor. Belçikalı bir şirketin Facebook ve Twitter hesapları üzerinden sadece bir makale okumak ya da tamamen abone olmak için geliştirdiği sistem şu anda büyük bir Avrupa medya şirketi tarafından deneniyor.

Sosyal hesaplarla eşleştirilen Paycento hesabından ödeme yapılıyor

Geliştirilen sistemde, internette gezinen kişiler, Facebook, Linkedin ya da Twitter hesapları üzerinden okudukları bir makale ya da indirdikleri müzik için kredi kart detaylarını ya da birçok form doldurmaya ihtiyaç duymuyor.

Paycento şirketinin sistemiyle düşük fiyatlı ihtiyaçlar, ürünün altında yer alan “beğen” ya da “paylaş” gibi butonlara benzer şekilde yerleştirilen “satın al” butonuyla, tek tıkla satın alınabiliyor.Eski bir IBM yöneticisi olan Pieter Dubois’un geçtiğimiz yılın ortalarında kurduğu şirket, kolay ödeme modellerine bir yenisini eklemeyi hedefliyor. Dubois, “Ödemelerin zorluğu nedeniyle böyle bir sistem geliştirdik. Tek tıkla internet üzerinden ödeme yapılmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

İnsanın aklına hemen “sosyal medya hesaplarının çalınması durumunda nasıl bir sorunla karşılaşılacağı?” sorusu düşüyor. Çok düşük paralar üzerinden ödeme yapılabildiği için hesap çalınsa bile çok düşük bir meblağ riske edilmiş oluyor. Bunun yanında Paycento’yu bilgilendirerek hesap dondurulabiliyor.

Daha önce internet üzerindeki içeriğin bedava olmasıyla ilgili Ulvi Yaman’ın keyifli analizine http://www.btnet.com.tr/35477-para-mi-verdim-sandin-bedavaya-aldim-konuk-yazar.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun