Yaşam Tarzı İnternet 13 MART 2012 / 21:22

Facebook ve Twitter'da hangi siyasi görüş ağır basıyor?

Facebook'ta hangi siyasi görüş ağır basıyor?

Facebook ve Twitter kullanıcılarının çoğunluğu daha çok ılımlı ya da liberal görüşe sahip olanlardan oluşuyor. Muhafazakarlar son sırada geliyor.“İnternet ve Amerikan Hayatı Projesi” kapsamında gerçekleştirilen araştırmayı yürüten Pews Araştırma Merkezi sonuçlarında sosyal medya kullanımı ile siyasi görüşler bir araya getirildi.

Şubat 2012’de tamamlanan araştırmada, 18 yaş ve üzeri 2 bin 253 Amerikalı’ya sorular yöneltildi. ABD vatandaşlarının yüzde 80’i interneti kullanırken, bu kitlenin yüzde 66’sı sosyal ağları kullanıyor. Bu kişilerin de yüzde 75’i arkadaşlarının politik görüşlerini sosyal medyada paylaştığını ifade ediyor.

Araştırmaya göre sosyal medyada yer alanların yüzde 25’i arkadaşlarının paylaştığı politik görüşlere ya tamamen ya da büyük ölçüde karşı. Bu sonuç aslında ABD’de politik görüşlerin arkadaş seçimlerinde çok da önemli olmadığını ortaya koyuyor.

Liberallerin yüzde 60'ı sosyal medya kullanıyor

Genel nüfus ve internet kullanıcı nüfusunun ayrı olarak ele alındığı çalışmada, internet nüfusu baz alındığında; kendilerini liberal olarak tanımlayanların yüzde 74’ü sosyal medya sitelerini kullanırken, muhafazakar olanların sosyal medya kullanımı yüzde 60 oranında kaldı.

Genel nüfusa bakıldığında aradaki farkın biraz olsun kapandığı görülüyor. Kendisini liberal olarak tanımlayanların yüzde 60’ı sosyal medya sitelerini kullanırken, muhafazakarların oranı yüzde 49.

Sosyal medya üzerinde sıkça tartışmalar yapılsa da insanların bir çoğu bu tartışmaları pek de önemsemiyor. Tabii bu sonuçlar ABD için geçerli, ülkemizde durum ne yöndedir?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun