Yaşam Tarzı İnternet 19 MART 2012 / 10:49

Facebook üzerinden dosya transferine hazır olun

Facebook üzerinden dosya transferi başlıyor

Dosya paylaşım sitelerinin kapatılmaya başlamasının ardından dev sosyal ağdan haber geldi: Yakın zamanda Facebook üzerinden 1GB veri aktarılabilecek.Dosya paylaşım siteleri üzerindeki tartışmalar tüm dünya üzerinde dönmeye devam ederken, Megaupload’un kapatılması ile dosya paylaşım sitelerinin geleceği sorgulanır oldu. Dosya paylaşımının telif hakları ihlali ile kişisel özgürlük arasında bir kulvarda sıkışması nedeniyle henüz kesin bir karar alınamıyor.

Bu karmaşık ortamda Facebook üzerinden 1GB’lık verinin paylaşılmasının yakın olduğu bilgisi verildi. “Pipe” ismi verilen uygulamanın Beta sürümü bugünden itibaren bazı kullanıcılara açılacak. Adobe’nin Gerçek Zamanlı Medya Protokol Akışı (Real Time Media Protocol Flow) çözümünü kullanacak olan uygulama ile doğrudan sosyal ağ üzerinden büyük veriler paylaşılabilecek.

Bu haber aslında daha çok gerçek isimlerin kullanıldığı ve kullanıcı bilgilerinin doğrudan güvenlik güçleri ile paylaşıldığı Facebook ile dosya paylaşımının bir nevi kontrol altına alınmasını ifade ediyor. Zira Facebook üzerinden yapılan tüm işlemler bilindiğine göre, telif haklarının korunduğu içeriğin paylaşımına doğrudan müdahale etme ya da paylaşanları takip etme gibi imkanlar ortaya çıkacaktır.

Yine sorgulamamız gereken; kişinin anonim olma hakkı.