Yaşam Tarzı İnternet 19 MART 2012 / 10:49

Facebook üzerinden dosya transferine hazır olun

Facebook üzerinden dosya transferi başlıyor

Dosya paylaşım sitelerinin kapatılmaya başlamasının ardından dev sosyal ağdan haber geldi: Yakın zamanda Facebook üzerinden 1GB veri aktarılabilecek.Dosya paylaşım siteleri üzerindeki tartışmalar tüm dünya üzerinde dönmeye devam ederken, Megaupload’un kapatılması ile dosya paylaşım sitelerinin geleceği sorgulanır oldu. Dosya paylaşımının telif hakları ihlali ile kişisel özgürlük arasında bir kulvarda sıkışması nedeniyle henüz kesin bir karar alınamıyor.

Bu karmaşık ortamda Facebook üzerinden 1GB’lık verinin paylaşılmasının yakın olduğu bilgisi verildi. “Pipe” ismi verilen uygulamanın Beta sürümü bugünden itibaren bazı kullanıcılara açılacak. Adobe’nin Gerçek Zamanlı Medya Protokol Akışı (Real Time Media Protocol Flow) çözümünü kullanacak olan uygulama ile doğrudan sosyal ağ üzerinden büyük veriler paylaşılabilecek.

Bu haber aslında daha çok gerçek isimlerin kullanıldığı ve kullanıcı bilgilerinin doğrudan güvenlik güçleri ile paylaşıldığı Facebook ile dosya paylaşımının bir nevi kontrol altına alınmasını ifade ediyor. Zira Facebook üzerinden yapılan tüm işlemler bilindiğine göre, telif haklarının korunduğu içeriğin paylaşımına doğrudan müdahale etme ya da paylaşanları takip etme gibi imkanlar ortaya çıkacaktır.

Yine sorgulamamız gereken; kişinin anonim olma hakkı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun