Yaşam Tarzı İnternet 10 MAYIS 2012 / 11:28

Facebook uygulama mağazası ay sonunda yayında

Facebook'un da uygulama mağazası açılıyor

Mobil işletim sistemlerinin uygulama mağazalarının oldukça revaşta olduğu günümüzde, Amazon Appstore ve Getjar gibi alternatif uygulama mağazalarının arasına Facebook uygulama mağazası da katılmaya hazırlanıyor. Daha ziyade Facebook ile ilgili mobil uygulamalara yer verecek olan mağaza, hem iOS hem de Android üzerinden erişime açık olacak. Yaklaşım 900 milyon kullanıcısı olan site, bu kitleye Pinterest ve Spotify gibi yapımlara erişim imkanı da sunacak. Özellikle uygulama ararken karşılaşılan “bulamıyorum” sorununa çare olması beklenen uygulamanın, kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Ücretsiz olan uygulamaların yanı sıra ücretli uygulamalara da yer verecek olan mağaza, uygulama geliştiricilerin üzerinde çalıştıkları ve geliştirdikleri uygulamaları takip edebilmeleri amacıyla Insight adında bir raporlama sayfasına da yer verecek. Her uygulama kendine ait bir raporlama sayfasına sahip olacağı gibi uygulama geliştiricilerin bu rapordan faydalanarak uygulamalarındaki eksi yanları toparlamalarına olanak tanıyacak.

Uygulama geliştiriciler için bir kılavuz yayınlayan Facebook, bu kılavuza uygun olmayan uygulamalara mağazada yer vermeyecek. Bunun yanı sıra kullanıcılardan yeterince beğeni toplamayan uygulamalar da mağazada listelenmeyecek.

Şu sıralar beta sürümü devam eden mağazanın ay sonunda yayına geçmesi bekleniyor.