Yaşam Tarzı İnternet 28 AĞUSTOS 2013 / 06:55

Facebook Türkiye'nin taleplerinin yarısını karşıladı

Dev sosyal ağ, tüm dünya çapında ülkelerin kendilerine başvurma sayıları ve bunların karşılanma oranlarını açıkladı.Facebook, 2013 yılnın ilk altı ayında hükümetlerin kendisine yaptığı başvuruları açıkladı. Buna göre, Türkiye, Gezi Parkı protestolarını da kapsayan dönemde Facebook’un kapısını 96 kez çalarken, 170 kullanıcı ya da hesap için bilgi talebinde bulundu. Bu taleplerin yüzde 47’si Facebook tarafından olumlu karşılanarak bilgi paylaşımında bulunuldu.


TürkiyeTalep Sayısı


96Kullanıcı/Hesap


170Kabul Oranı


%47Daha önce Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Facebook ile ilişkilerinin iyi olduğunu ve işbirliği içerisinde çalıştıklarını söylemiş, Facebook ise hükümetle bilgi paylaşmadığını açıklamıştı. Açıklanan rapora bakıldığında Facebook’un resmi işlemler karşısında genellikle bilgi paylaşımında bulunduğu görülüyor.

Facebook’un açıklamasında yasalar dahilinde soruşturmalar için gerekli bilgi taleplerinin karşılandığı bilgisi verildi. Daha önce Google’ın sıklıkla açıkladığı raporun benzerini Facebook ilk kez açıkladı. Raporda dikkat çekici noktalardan bir diğeri de Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 11 bin ila 12 bin talepte bulunması ve yüzde 79 oranında bu taleplerin karşılanması.

Raporun devamında yer alan sık sorulan sorular bölümünde, ABD’nin bu yüksek taleplerinin kullanıcılar tarafından fazlasıyla sorgulandığı ve ilerleyen günlerde konuyla ilgili daha detaylı açıklama yapılacağı açıklandı.

Daha önce Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelerde Facebook, Google ve Microsoft gibi şirketlerin verilerini NSA ile doğrudan paylaştığı belirlenmişti. Facebook’un da şeffaflık raporu açıklamasının ardında, bu skandal nedeniyle güven kaybetmesi ve hisselerinde düşüş yaşaması tahmin ediliyor.

En fazla talepte bulunan ülkeler ve talep sayılarıABDHindistanBirleşik Krallık

Almanya

İtalya

Fransa
11,000 – 12,0003,2451,975

1,886

1,705

1,547

Raporun tamamına ulaşmak için https://www.facebook.com/about/government_requests adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun