Yaşam Tarzı İnternet 29 AĞUSTOS 2013 / 09:04

Facebook: "Türkiye'de şiddet çağrısı yapanların IP'lerini paylaştık"

Facebook'un Avrupa'daki kurallarından sorumlu direktörü Richard Allan, emniyetten 5651 sayılı yasa doğrultusunda gelen taleplerin içeriğine göre IP adreslerinin paylaşıldığını açıkladı.Radikal’den Ezgi Başaran’ın Facebook’tan Richard Allan gerçekleştirdiği röportajda son zamanlarda sıkça kapatılan sayfaların gizemi ortaya çıktı. Özellikle “Ötekilerin Postası”, “Yeni Özgür Politika” gibi azınlık haklarına yönelik içerik üreten sayfaların kapatılması tepki çekmişti.

Allan’ın anlattıklarına göre, terör örgütü PKK ile ilgili yapılan paylaşımlar sayfaların kapatılmasa sebep oldu. Sayfa kapatma sürecinde ilk olarak şikayetleri değerlendirdiklerini aktaran Allan, ardından içeriğin Facebook kurallarına uygun olup olmadığının kontrol edildiğini dile getirdi. “Örneğin; İngiltere’de IRA’nın, Kolombiya’da FARC’ın, İspanya’da ETA’nın, Türkiye’de PKK’nın övülmesi, bu örgütlerin amblemlerinin kullanılması kurallara aykırı” şeklinde örneğini somutlaştıran Allan, Facebook’un bu yaklaşımıyla otoriter bir yapıda olup olmadığına ise şu şekilde cevap veriyor:
“Sunduğumuz platformda sohbetin barışçıl sınırlar içerisinde devam etmesini, şiddete herhangi bir biçimde değmemesini önemsiyoruz. Öte yandan Facebook’un, sayfaların kapatıldığı bir yer olarak algılanmasını istemeyiz. Dolayısıyla sayfalar niye kapatılıyor, ne tür içerikler kurallarımıza aykırıdır türünden bilgileri daha iyi anlatmamız gerektiğine karar verdik.”

“Bilgi paylaşımları siyasi değildi”

İki gün önce yayımladığınız küresel raporuna göre, Türkiye’den 96 başvuru yapıldı ve 47 tanesine Facebook bilgi verdi. Allan bu konuda da bilgi verdi:
“Şiddet çağrısı, çocuk tacizciliği yapan kimselerin IP adreslerine ulaşılması konusunda elimizdeki bilgileri paylaştık. Bilgi paylaştığımız hiçbir vaka siyasi değildi.”

Burada şiddet çağrısından kastın ne olduğu çok önemli. Zira barışçıl bir yürüyüşe katılmak için insanların bir araya gelmesini sağlayacak paylaşımda bulunmakla "şiddet çağrısında" bulunmak arasındaki farkı ayırt etmek Facebook için zor olabilir.Başvuruların emniyet yetkililerinden geldiğini aktaran Allan, “Türkiye polisi internet ortamında çocuk taciziyle ilgili bir bilgiye ulaşıyor. Bize ulaşıyor ve tacizi yapan kişinin Facebook’ta bir hesabı olduğunu, bu hesap üzerinden ona ulaşmak istediğini belirtiyor. Bu beyanatın doğruluğunu çok ciddi biçimde araştırıyoruz ve inanırsak söz konusu kişinin IP adresini polisle paylaşıyoruz. Bu prosedür diğer ülkelerde de aynı şekilde işliyor” dedi.

"5651 sayılı kanundan memnun değiliz"

Türkiye’nin sayfaların kapatma talebinde de bulunduğunu belirten Allan, genellikle 5156 sayılı kanunun sebep olarak gösterildiğini söyledi. Bunların farklı sınıflandırıldığı için Türkiye’den gelen 96 talep arasında sayfa kapatma taleplerinin yer almadığı bilgisi verildi.

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın “Facebook ile işbirliği içinde çalışıyoruz” açıklamasıyla da ilgili yorumda bulunan Allan, “Facebook servis verdiği ülkelerin internet kanunlarını bağlayıcı olarak kabul eder. Bu durumda biz Türkiye’deki 5651 sayılı kanuna (internette yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar aracılığıyla işlenen suçlarla mücadele kanunu) uygun hareket etmek durumundayız. Aksi halde devletin internet sitesini kapatma hakkı doğuyor. Bu kanun da Türkiye hükümetiyle çeşitli verileri paylaşmamızı öngörüyor” şeklinde konuştu. Allan bu kanundan hiç memnun olmadıklarını Türk hükümetine bu konuyla ilgili rapor sunacaklarını belirtti.

Röportajın tamamı için http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ezgi_basaran/pkkya_ait_her_sey_kapatma_nedenidir-1148259 adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun