Yaşam Tarzı İnternet 24 AĞUSTOS 2011 / 17:06

Facebook'ta sinema keyfi dünyadan önce Türkiye'ye geliyor

Hollywood'un ünlü film stüdyosu Miramax, Facebook'ta film kiralamaya başladı. Uygulamanın kullanımına sadece Türkiye, ABD ve İngiltere’de başlandı.Facebook, rakipleriyle farkı açmak için kullanıcılarına yeni bir uygulama daha getirdi. Amerikalı Miramax film şirketinin Facebook için geliştirdiği uygulama sayesinde kullanıcılar, 22 Ağustos Pazartesi gününden itibaren film kiralayıp izleyebiliyor. Miramax eXperience adlı uygulama ilk olarak ABD, İngiltere ve Türkiye'de kullanılmaya başlandı.

Miramax şimdilik Facebook üzerinden ABD'de 20, Türkiye ve İngiltere'de 10'ar film kiralamaya başladı. İzlenebilecek filmler arasında ''Good Will Hunting'' (Can Dostum), ''Chicago'' ve ''Cold Mountain'' (Soğuk Dağ) da yer alıyor.

Kiralanan her filme 30 Facebook kredisi, yani 3 dolar ödeniyor. Kiralanan filmler Miramax sunucularında barındırılıyor, böylece internete erişilen her bilgisayardan satın alındığında 30 gün boyunca izlenebiliyor. Ancak bir film izlenmeye başlanmışsa 48 saat içerisinde tamamlanması bekleniyor, yoksa sistemden siliniyor.

Miramax gelecekte filmleri satışa da sunmayı planlıyor. Uygulamanın kısa süre içinde Almanya ve Fransa'da da hayata geçirilmesi bekleniyor. Almanya'daki Facebook kullanıcıları Miramax eXperience uygulaması üzerinden şimdilik sadece fragman izleyebiliyor.

Kiralama için http://www.facebook.com/miramax adresini kullanabilirsiniz.