Yaşam Tarzı İnternet 28 MART 2012 / 15:45

Facebook'ta 'beğenmediğini' göster

Facebook'ta 'beğenmediğini' göster

Bugüne kadar Facebook üzerinde beğenilerimizi çevremiz ile paylaşmış ya da çevremizin paylaştıklarını beğenmiştik. EnemyGraph adlı uygulama bu konuya yeni bir soluk getirerek beğenmediğimiz konularda da kendimizi ifade etmemize olanak tanıyor. Facebook yıllardır  kullanıcılar üzerinde beğenmeye dayalı bir kültür oluşturdu. Daha doğrusu Facebook’un dayatmalarla bu tarz bir kültür oluşturmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Konuyu bu çerçevede incelediğimiz zaman bu tarz bir uygulama geliştirmenin risk olduğunun altını çizmek gerek.

Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde profesör olan Dean Terry ve iki öğrencisi ise bunun tam tersini düşünüyorlar. Geliştirdikleri “EnemyGraph” adlı uygulamalarla Facebook kullanıcılarına beğenilerinin yanı sıra beğenmedikleri, onlara itici gelen herhangi bir şeyi ifade etme şansı tanıyor. Uygulama sayesinde arkadaşlarının yanı sıra düşman olarak gördükleri ya da sevmedikleri unsurları belirleyerek kendilerine has bir sosyal ağ oluştabilecek olan kullanıcılar, Facebook üzerinde kendilerini daha iyi ifade etme fırsatını yakalamış olacaklar.

Uygulamanın kullanımı yaygınlaştıkça Facebook kullanıcılarının yanı sıra, reklamcıların ve pazarlamacıların da fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Zira şu ana dek kullanıcıların beğenileri doğrultusunda hareket eden bu kitle, kullanıcıların beğenmedikleri ve sevmedikleri unsurları da dikkate aldıkları takdirde kendilerine daha çok kazanç sağlayabilecekler.

Şu ana kadar 10 bin kullanıcıya sahip olan EnemyGraph’ın ilerleyen günlerde ne kadar yaygınlaşacağını merakla bekliyoruz.

EnemyGraph adlı uygulamayı bu adres üzerinden normal bir uygulama yükler gibi Facebook'a yükleyebilirsiniz.