Yaşam Tarzı İnternet 05 MAYIS 2011 / 09:36

Facebook satın almak, Google da ortak girişim için Skype’ı ikna etmeye çalışıyor

Facebook ve Google Skype'ı istiyor

Reuters’te yer alan habere göre, Skype’ın satın alınması için Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in de dahil olduğu pazarlıklar başladı. Ayrıca Google da Skype ile ortak bir girişim kurmak için teklifini sundu bile.Skype’ın şu andaki değerinin 3 ile 4 milyar dolar arasında olduğu biliniyor. Lüksemburg menşeli şirketin halka arz sonrası değerini 1 milyar dolar daha artırmayı hedeflediği belirtiliyor.

Pazarlıkların henüz başında olunduğu hangi şirketin anlaşmaya daha yakın olduğunun bilinmediği Reuters’in haberinde yer alıyor. Skype ve Google konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Facebook daha sonra bir açıklama yapabileceğini açıkladı.

Dev şirketler anlaşmalar gerçekleşirse neler kazanabilir?

Facebook ve Skype birbirlerinin geniş kullanıcı kitlesini bir araya getirebilir. Zira iki markanın da değişik kesimlerden kullanıcısı bulunuyor. Skype için sosyal ağlarla bütünleşmek için zaman geldi de geçiyor bile.

Google tarafından bakılırsa da Skype’ın sağlayacağı faydalar saymakla bitmez. Arama motoru bu anlaşmayla Apple’ın FaceTime uygulamasına bir rakip çıkarabilir. Zira FaceTime ile Apple, Android işletim sistemli telefonlarda olmayan kolaylıkla görüntülü görüşme imkanı sunuyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Skype, 2011’in ikinci yarısında halka arz işlemlerinin başlayacağını duyurmuştu.
ETİKETLER : Facebook Google skype