Yaşam Tarzı İnternet 28 MART 2011 / 14:29

Facebook reklamlarında adınız ve profil fotoğrafınızın kullanılmasına engel olun

Kendinizi dev sosyal ağın duvarlarındaki reklamlarda görebilirsiniz. Hem de Facebook’un bunu yapabilmesinin önünde hiçbir yasal engel bulunmuyor. Buna bir son vermekse elinizde…Facebook’un gizlilik sözleşmesinde profil fotoğrafınızı ve isminizi reklamlarda kullanabilmesine olanak veren bir madde olduğunu biliyor muydunuz?Çoğumuzun cevabı hayır da olsa dev sitede profil açarken dikkatle okumadığımız maddelerden birinde açıkça reklamlarda kullanılmayı kabul ediyoruz.Ardından reklamların içinde yakın arkadaşlarımız ya da bizlerin isimleri “... bunu beğendi” şeklinde karşımıza çıkıyor.Facebook reklamlarına malzeme olmak istemiyorsanız yapmanız gerekenler aslında oldukça basit:İlk olarak Facebook’a giriş yaptıktan sonra “Hesap-->Hesap Ayarları” kısmına girin. Ardından en sağda yer alan “Facebook Reklamları” sekmesine tıklayarak değişiklikleri yapacağınız sayfaya ulaşın.

Bu sayfada platformda yer alan reklamlarda bilgilerinizin kullanılmasına ilişkin izinler bulunuyor. “Platform sayfalarındaki reklamların bilgilerimi şu kişilere göstermesine izin ver” yazan yerde “Hiç kimse” seçeneğini işaretleyerek değişiklikleri kaydetmek gerekiyor.“Sosyal hareketlerimi Facebook Reklamları içinde göster” butonunu da “Hiç kimse” olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece artık reklamlarda boy göstermeyeceksiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun