Yaşam Tarzı İnternet 01 HAZİRAN 2012 / 10:29

Facebook pazarlama alışkanlıklarını değiştiriyor

Facebook'tan pazarlamaya yeni boyut

Gelişen “sosyal ticaret” kavramıyla birlikte Facebook sayfaları, yeni nesil pazarlama için çok önemli bir unsur haline geldi. Bu gelişmelere rağmen, Facebook’un özellikle sayfa yöneticilerine tanımlanan haklar konusunda oldukça yetersiz olması, büyük bir sorun olarak dile getiriliyordu. Bugüne kadar kendini daha ziyade sosyal bir platform olarak gören site, halka arz edilişinin ardından pazarlama konusunda da kendini geliştirmeye başladı. Özellikle halka arzından beri ciddi düşüşler yaşayan Facebook’un bu yenilikler sayesinde çözüm ortaklarını kâra geçirerek, kendini de güçlendirmeyi umuyor.

Geliştirmeden söz edersek, önceki kısıtlı tanımlı haklara karşın, gelen yenilikle birlikte sayfa yöneticileri önceden tanımlanmış 5 farklı role sahip olabilecekler. Yönetici, İçerik Oluşturucu, Moderatör, Reklam Veren ve İstatistik Analisti olarak oluşturulan roller, sayfa yöneticilerine daha fazla özgürlük tanıyarak, hareket kabiliyeti sağlayacak.Durum güncellemeleri ileri bir tarihe ayarlanabilecek

Facebook’un sunduğu bir diğer yenilikse, girilen durum güncellemelerini zamanlayabilme özelliği oldu. Yöneticiler, durum güncellemelerinin yayın zamanını 6 aya kadar ayarlayabilecekler. Yenilik özellikle çok sık durum güncelleme yapan sayfa yöneticilerinin işini oldukça kolaylaştıracak türden. Uygulama, sayfa yöneticilerinin gönderilecek metni yazmalarından sonra sol at taraftaki saat simgesine tıklayarak tarihi belirlemeleriyle çalışıyor.

Her iki yenilik de birçok sayfa için henüz kullanılamıyor olsa da aşamalı olarak kullanıma açılması çok uzun zaman alacağa benzemiyor. Yeni gelen özelliklerle birlikte Facebook pazarlamasındaki birçok alışkanlık değişeceği gibi, Facebook’un da bu işten kazanç sağlayacağı çok açık.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun