Yaşam Tarzı İnternet 27 EKİM 2011 / 13:36

Facebook Kuzey Kutbu’na veri merkezi kuruyor

Facebook Kuzey Kutbu’na veri merkezi kuruyor

Dev sosyal paylaşım sitesi, soğutma maliyetlerini asgariye indirmenin yolunu kutba taşınmakta buldu.Bir süredir Avrupa’ya veri merkezi kuracağının sinyallerini veren Facebook, maliyetlerini de düşürebileceği bir bölgeyi seçti. Kuzey Kutbu’na yerleştirilecek veri merkezinin Avrupa’daki kullanıcılara performans artışı getirmesi planlandı.

Facebook'un ABD dışındaki ilk veri merkezi, İsveç'in kuzeydeki kenti Lulea’da yer alacak. Bu kentin seçilme sebebi, sunucuları serin tutmaya yarayacak olan soğuk iklim ve aynı zamanda yakında bulunan hidroelektrik santralinden elde edilecek yenilenebilir enerji.

2 hektarlık alanda, Lulea Teknoloji Üniversitesi’nin yanında kurulacak veri merkezinin 760 milyon dolar mâl olması bekleniyor.

Facebook yetkilisi Tom Furlong, "Facebook'un Avrupalı kullanıcıları veri merkezine yakın olacakları için daha iyi performans elde edebilecekler" dedi. Facebook, şu anda ABD'de California, Virgina ve Oregon eyaletlerinde bulunan merkezlerde veri depoluyor. Yeni bir merkez de Kuzey Carolina'da inşa ediliyor.

İsveç'te yapılması planlanan merkezin 2014 yılında tamamlanması bekleniyor.
ETİKETLER : Facebook isveç kuzey kutbu