Yaşam Tarzı İnternet 09 AĞUSTOS 2011 / 14:22

Facebook kullanımı gençlerin psikolojisini bozuyor

Kaliforniya Üniversitesi'nde yapıaln araştırma, gençlerde Facebook kullanımının psikolojik sorunlarla ilişkili olabileceğini ortaya koyuyor.Gençler başta olmak üzere çoğu internet kullanıcısı günün büyük bir kısmını Facebook başında geçirirken, bu durumun sosyal yaşamda ne gibi değişikliklere neden olduğunu sorgulamak üzere başlatılan bir araştırma oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Kaliforniya State Üniversitesi'nde Psikoloji Profesörü olarak görev yapan Larry Rose'un yaptığı ve sonuçlarını 119. Geleneksel Amerikan Psikoloji Birliği Konvansiyonunda paylaştığı "Poke Me: How Social Networks Can Both Help and Harm Our Kids" adlı araştırma, farklı coğrafyalara dağılmış 300 gencin 15 dakikalık davranış analizleri üzerinden gerçekleştirildi.

Sonuçlara göre yoğun olarak Facebook kullanan gençlerde görülen psikolojik davranış bozuklukları şöyle sıralanıyor:

- Narsizm (kendini beğenmişlik)
- Özellikle Facebook'ta uzun süre yer alan gençlerde antisosyal eğilim, aşırı davranışlar, agresif tavırlar
- Facebook ve teknolojiyi yoğun kullanan gençlerde okuldan uzaklaşma eğilimi, mide ağrıları, uyku sorunları, sinirlilik ve depresyon
- 15 dakikalık gözlem periyodu sırasında Facebook'u en az bir kez kontrol eden gençlerin ders notlarında düşme eğilimi
- Okumaya ayrılan sürede azalma

Bununla birlikte tüm göstergeler negatif sayılmaz. Örneğin Rosen'in araştırması, Facebook'u yoğun olarak kullanan gençlerde "Sanal empati" adı verilen bir duygu paylaşımı özelliğinin açığa çıktığını gösteriyor. Bu durumu, gündelik hayatta ses tonundan mimiklere kadar insan davranışları eşliğinde gösterilen empatinin sanal hali olarak tanımlamak mümkün. İşin ilginç tarafı, bu davranış şekli karşıdaki kişiyi rahatlatma konusunda da hayli işe yarıyor.

En azından bu durumun gençlerin çevrelerindeki kişilere karşı daha duyarlı olmasına yardımcı olabileceği söyleniyor. Elbette diğer zararları kabullenmeyi göze alabildiğiniz sürece.

Araştırmanın detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun