Yaşam Tarzı İnternet 22 ARALIK 2011 / 12:09

Facebook 'kişisel veriler' konusunda geri adım attı

Facebook 'kişisel veriler' konusunda geri adım attı

Dev sosyal ağ, İrlanda'nın da baskısıyla şeffaflığı geliştirmek ve ABD dışındaki milyonlarca kullanıcısına ait kişisel verileri daha iyi korumak için servislerinde bazı değişiklikler yapmaya karar verdi.Facebook’un yapacağı bu değişiklikler kapsamında Avrupalı kullanıcılarına Yüz Tanıma sistemine katılmak isteyip istemediklerinin sorulması, özel verilerin tutulması ve silinmesi politikalarının geliştirilmesi, Facebook’a giriş yapmayan kişiler hakkında toplanan bilgi miktarının azaltılması da var.

Facebook’un uluslararası merkezi, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan İrlanda’nın Dublin kentinde yer alıyor. Şirket, bu uygulama değişikliği ile İrlanda Veri Koruma Komisyonu’nun raporuna da yanıt vermiş oluyor. İrlanda’da bir merkezinin olması, şirketin Avrupa veri koruma kanunlarına uyumlu hareket etmesini gerekli kılıyor. Avrupa’daki uygulamalar da ABD’dekilerden daha sıkı ve verinin ne kadar süre tutulabileceğini ön plana alıyor.

Facebook da ilgili rapordan sonra yaptığı açıklamada, tüm gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesinin gelecek altı ay boyunca yoğun bir çalışmayı gerekli kılacağını vurguladı. Şirket, bu çalışmaların ardından elde edeceği sonuçları Temmuz ayında hazırlanacak yeni bir raporla sunacak. Bu arada Facebook’un gizlilik uygulamaları, ABD’de de eleştirilerin hedefi olmuştu.

Avrupa'da Facebook için şikayet yağıyor

İrlanda’nın veri koruma komisyonunun Avrupa’daki kanunlara uyup uymadığını görmek için ülkedeki herhangi bir teknoloji şirketini denetlemesi ve onların bu standartlara uyumu için önerilerde bulunması standart bir uygulama.

Facebook da Avrupa’da sürüyle şikayetle hedef alınıyor. Suçlamalar arasında kişisel verilerin reklamverenlere satılmasından, kullanıcıların sildiği verilerin arşivlenmesine kadar çok farklı başlıklar yer alıyor.

Almanca konuşulan ülkelerde hukuk sistemi bireysel gizliliği koruyor ve kişisel bilgilerin kullanımı da AB’nin kapsamından çok daha detaylı. Zaten bu yüzden Almanya’da Facebook, yerel veri koruma mercilerinden türlü şikayetler karşısında savunma yaptı.

Kendilerine “Avrupa vs. Facebook” diyen bir grup Avusturyalı öğrenci de hamle yaptı ve Facebook’u hukuku takip etmeye zorlama çabası olarak tanımladıkları bir girişimle İrlanda yetkili makamlarına 22 şikayette bulundu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun