Yaşam Tarzı İnternet 13 NİSAN 2012 / 10:36

Facebook kampanyasında son nokta: Beğendikçe soyunuyor

Facebook reklamı: Beğendikçe soyunuyor!

İnternet üzerindeki reklam kampanyaları her geçen gün başka bir boyut kazanırken, Hollandalı kadın giyim markası Stüssy Facebook üzerinde takipçi kazanmak için 'beğen' karşılığında bir kadının soyunmasını vaadediyor.Markalar ‘beğen’ ve ‘paylaş’ düğmelerini kullanarak yarattıkları viral kampanyalarla yaratıcı olmaya devam ederken, Hollandalı marka Stüssy bu konuda çığır açacak gibi. “Strip for Likes” sloganıyla yürütülen kampanya, markanın Facebook üzerindeki takipçilerinin kampanya modelinin fotoğrafını beğenmesini istiyor. Bunun karşılığında model beğeni aldıkça soyunuyor.

Bu noktaya kadar doğru işleyen stratejinin takıldığı en büyük büyük engel Facebook’un uyguladığı anti-çıplaklık politikası. Bunun yanı sıra Facebook’un kullanım şartlarında bulunan “Facebook’a ait her hangi biri fonksiyonun promosyon amaçlı kullanılmaz” maddesi de markanın önündeki bir diğer engel olarak göze çarpıyor.

Markanın konuyla ilgili düşünceleri ise çok daha olumlu. Marka yetkilileri fikrin en akıllıca olan kısmının striptiz yapacak olan modelin bir defa beğenildiğinde, daha sonra kullanıcılar tarafından tekrar ziyaret edilip modelin kıyafetlerinin kontrol edilecek olması olduğunu ifade ediyorlar. Bu durumda daha çok Stüssy kıyafetine bakılacağı manasına geliyor.

Kampanya ilgi çekici görünse de, kadın müşterilerden çok erkeklerin ilgisini çeken bu kampanyanın uzun vadede markanın kadın müşteri kitlesinde azalmaya neden olabileceğini söyleyebiliriz. Markanın kampanyası için bu adresi kullanabilirsiniz.