Yaşam Tarzı İnternet 23 MAYIS 2012 / 16:30

Facebook için zor günler başlıyor

Facebook için zor günler başlıyor

Halka arz edilişinden bu yana borsada düşüşler yaşayan Facebook, şimdi de milyar dolarlık tazminat davasının içine girdi.Kaliforniya’da açılan davada 'sponsorlu hikayeleri' sebebiyle mahkemeye başvuran 5 kişi de, Facebook üzerinde beğendikleri bağlantılar üzerinden kendilerine ait bilgilerin izinsiz bir şekilde alındığını ve üzerlerinden haksız yere para kazanıldığını iddia ediyor. Facebook’un bu kişilere herhangi bir ödeme yapmaması ya da sponsorlu hikayeleri kullanmama hakkı tanımaması, sosyal medya sitesinin işini oldukça zorlaştırıyor.

Şimdiden basit bir grup tazminat davasının ötesine geçen bu davanın dijital mahremiyet ve haklar konusunda mihenk taşı olabileceği çok açık. Facebook’un başı geçtiğimiz sene de benzer mahremiyet hakları konusunda oldukça ağrımış, site yanıltıcı mahremiyet hakları sebebiyle dava edilmişti. Dava henüz çok yeni olmasına rağmen, Facebook’un bu davayı kaybetmesi durumunda milyarlarca dolar tazminat ödeyebileceği kulislerde şimdiden konuşulmaya başlandı.

Facebook kabuk değiştirmeyi sürdürüyor

Sürekli olarak tasarımında değişimler yaparak olumlu yaklaşımların yanı sıra birçok olumsuz tepkiye maruz kalan Facebook, son olarak geliştirdiği Zaman Tüneli tasarımında değişime gitmeye hazırlanıyor. Bir türlü bahsettiği tarihlerde Zaman Tüneli’ne geçiş yapamayan site, yeni tasarımıyla kullanıcılardan gelen tepkileri azaltmayı umuyor.

Kullanıcıların yeni bir tasarıma alışmalarına izin vermeden, bir diğerini getiren sosyal paylaşım sitesi, bu defa da son tasarımı olan Zaman Tüneli’ni yeniliyor. Tasarımın ilk görüntülerinde daha sadece ve ufaltılmış bir görünüm göze çarpıyor. Dikkat çeken diğer bir diğer özellikse, görsellerle sunulan sekmelerin ufak simgelere dönüşmesi oldu. Bunun yanı sıra daha önceki tasarımda profil fotoğrafının altında yer alan kişi bilgileri, kapak fotoğrafının üzerine taşınmış durumda.

Yeni tasarım kötü durmasa da, sürekli tasarım değiştirmenin kullanıcıların kafasını karıştırmaktan başka bir faydası olduğunu söylemek oldukça güç.

Yeni ve eski tasarımlar arasındaki farkları aşağıda görebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun