Yaşam Tarzı İnternet 06 ŞUBAT 2012 / 12:14

Facebook için kazan kaynıyor

Facebook'ta sansür ve güvenlik sorunu patladı

Dev sosyal paylaşım sitesi son dönemde başarılarından çok, uyguladığı sansürler ve yaşadığı güvenlik problemleriyle gündeme geliyor.İlk olarak 2008 yılında bebek emzirme fotoğrafını kaldırıp, kullanıcıyı silen Facebook, o dönem bunu gençlerin sıkça kullandığı bir platformda bu tarz fotoğrafların kullanılmasının “sakıncalı” olduğunu belirtmişti.

Bu günlerde ise bebeğin doğrudan emzirildiği fotoğrafları “sakıncalı” görmeyen Facebook, bebeğin doğrudan emzirilmediği fotoğrafları silip, kullanıcıyı engellemeye devam ediyor.

Anneler ise bu durumdan oldukça şikayetçiler. Bu konuda en büyük tepki ise Vancouver’dan geldi. Bebek emzirme fotoğrafları yüzünden defalarca fotoğrafları silinen ve siteden atılan Emma Kwasnica, bu işin peşini bırakacak gibi görünmüyor. Kwasnica, sitenin çok açık bir şekilde ayrımcılık yaptığını belirtiyor. Ayrıca sabahtan akşama kadar çocuğuyla beraber vakit geçiren annelerin bebek emzirirken çekilen fotoğrafların “pornografik” içerik olarak görülmesini de şiddetle kınıyor. Zira bebeklerini sadece beslediklerini, yani bu durumun normalde yemek yerken çekilen fotoğrafların Facebook üzerinde paylaşılmasından farkı olmadığını söylüyor.Fotoğraflar tamamen silinmiyor

Facebook’un başını ağrıtan bir diğer problem ise silinen fotoğrafların aslında “tam olarak” silinmemesi.

İlk olarak 2009 yılında farkedilen bu sorun, günümüzde de çok fazla çözülmüş görünmüyor. Size sıkıntı yaratan ya da beğenmediğiniz bir fotoğrafınızı silmenize rağmen sunucularda bu fotoğrafı halen bulabilmek mümkün. Google tarzı arama sitelerine adınızı ve soy adınızı yazarak bu sonuca rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Facebook ise durumun farkında olduklarını ve yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtiyor. Eski kullanıcılardan çok azının hala bu sorunla uğraştığını ve eski sistem üzerindeki fotoğrafların, gelen istekler üzerine 45 gün içinde fotoğrafların tamamen silinebileceğini ekliyorlar. Gelecek “yeni sistemle” birlikte bu süreyi en az indirmeyi hedeflediklerini söylüyorlar. İlk etapta bir ay olacak bu sürenin zaman içinde daha da kısalması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun