Yaşam Tarzı İnternet 13 MAYIS 2011 / 15:37

Facebook güvenlik endişelerine ekstra güvenlik katmanlarıyla cevap veriyor

Yüz milyonlarca kullanıcısının hesaplarını izinsiz erişimden korumaya çalışan Facebook, sayfaya giriş süreçlerine tercihe bağlı yeni bir doğrulama adımı ekledi.Login Approvals isimli yeni güvenlik özelliği, iki aşamalı bir onay formu ve temel kullanıcı adı ve şifreleme özelliklerine yeni bir adım daha ekliyor. PC World’ün haberine göre, Login Approvals ile Facebook kullanıcıları tek seferlik bir sayısal kod seçebilecek. Kullanıcı ‘onaylı araçlar’ olarak belirlemediği bir cihazdan Facebook hesabına girmek istediğinde, bunu kullanıcı adı ve şifreleriyle birlikte girerken, kullanıcının hesabına kaydettiği cep telefonuna Facebook, SMS mesajı ile sayısal kodu gönderecek.

Böylece kullanıcının kullanıcı adı ve şifresini birisi çalmış olsa bile kişinin hesabına giriş yapamayacak, kişinin hesabının korunması sağlanacak. Bir sonraki sefere aynı kişi yeniden hesaba giriş yapmaya çalıştığında, Facebook hesabının yasal kullanıcısı bu durumdan haberdar edilecek. Birisinin hesabına girmeye çalıştığı bilgisi verilecek ve şifresini değiştirmesi gerektiği uyarısı yapılacak.

Eğer bir kullanıcı Login Approvals’ı aktive ettiyse ve tanımlanmamış bir cihazdan hesabına girmek istiyorsa ya da yanında tanımlanmış cep telefonu yoksa, o zaman onaylı bir araçtan hesaba giriş yapana kadar hesabı kilitli kalacak.

Facebook, Login Approvals için SMS’den başka teknolojileri kullanmayı da gündemine alabilir. Ancak Facebook, iki faktörlü tanımlama daha basit hale gelene kadar bunu bekletmeyi tercih ediyor.

İnsanların kullanıcı isimleri ve şifreleri türlü yollardan çalınıyor. Login Approvals özelliği ise Facebook "Hesap Ayarları" sayfasında "Hesap Güvenliği" bölümünden aktif hale getirilecek.
ETİKETLER : Facebook güvenlik