Yaşam Tarzı İnternet 24 AĞUSTOS 2012 / 12:27

Facebook günde 500 terabyte veri depoluyor

950 milyon kullanıcıya sahip Facebook, kullanıcı sayısına paralel olarak çok geniş bir içeriğe sahip. Şirket, bu içeriklerin oluşturduğu günlük veri trafiğinin rakamlarını açıkladıGigaom’un haberine göre, şirket kullanıcıların gün içerisinde paylaştığı fotoğraf, video, ileti gibi içerikleri toplayarak, veri merkezinde saklıyor. Günlük depolanan veri tam 500 terabyte.

Facebook tarafından açıklanan bilgilere göre, 950 milyon kullanıcının ayda ortalama 6,5 saat geçirdiği sitede, günde 2.5 milyar adet farklı içerik (durum güncellemesi, duvar yazıları, fotoğraflar, videolar ve yorumlar) paylaşılıyor. İçerik sayısına paralel olarak beğeni sayısı da aynı oranda seyrediyor. Kullanıcılar, günde 2,7 milyar defa ‘beğen’ düğmesine tıklıyorlar. Günlük yüklenen fotoğraf sayısıysa 300 milyon olarak açıklandı.

Bunun yanı sıra siteyle ilgili teknik detayları da açıklayan Facebook, bilgi analizi için Hadoop sistemini kullanarak her 30 dakikada 105 terabytelık veriyi taradığını açıkladı.

Konuyla ilgili konuşan Facebook Altyapı Başkan Yardımcısı Jay Parikh, veri merkezlerine çok büyük önem verdiklerini belirtirken, aksi akdirde ellerinde sadece kullanışsız veri yığını olacağının altını çizdi. Parikh, şirket olarak veri nasıl daha iyi analiz edebileceklerinin üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.