Yaşam Tarzı İnternet 16 OCAK 2013 / 11:23

Facebook Graph Search'le daha çok insanı kaynaştıracak

Facebook Graph Search'le daha çok insanı kaynaştıracak

Günlerdir merakla beklenen yeniliğini tanıtan Facebook, perdenin arkasından "Graph Search" uygulamasını çıkartarak, arama motoru dünyasına yeni bir boyut kattı.



Graph Search uygulamasını Facebook üzerinde bilgiye ulaşmak için yepyeni bir yol olarak nitelendiren Zuckerberg, yeni uygulamayla birlikte kullanıcıların, sosyal ağlarında yer alan kişileri, fotoğrafları, mekanları ve bir çok kişisel bilgiyi aramalarına imkân tanıyacağını ifade etti.

Bu uygulamayla birlikte Facebook’un Google’a resmen meydan okuduğunu söyleyebiliriz. Google her ne kadar oldukça verimli bir arama motoru hizmeti sunsa da, kullanıcıların ilgi alanları dışında da bir çok sonuç çıkartarak zaman kaybına neden oluyordu. Arama motoru konusunda bu zamana kadar oldukça vasat bir hizmet sunan Facebook, Graph Search uygulamasıyla birlikte, Google’ın yıllardır yapmadığını yapmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar, yeni uygulama sayesinde tamamen kendi ilgi alanlarına, yaşadıkları çevreye ve daha bir çok özelliğe göre arama yapabilecekler.



Şu an için kısıtlı olarak hizmet veren uygulama, kullanıcılarına sürekli olarak güncel ve canlı arama sonuçları verecek. Bunun yanı sıra Google’da da yer alan otomatik tamamlama özelliğine de sahip olan uygulama, kullanıcıların tam olarak ne demek istediklerini de algılayabiliyor. Örneğin, “Evren’in 2012 yılında çekilmiş fotoğrafları” diye bir cümle kurulduğunda, tam olarak ne denmek istediğini algılayarak, net sonuçlar verebiliyor.

Graph Search uygulaması kullanıma sunulduğu an ilk deneyenler arasında olmak için bu adres üzerinden bekleme listesine kayıt yaptırabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun