Yaşam Tarzı İnternet 04 NİSAN 2011 / 14:30

Facebook çalışanına yasak!

Bir Facebook çalışanı, özel ikincil hisse senedi pazarında şirket hisselerini aldığı için işten çıkarıldı. Zira bu alım, şirketin kendi iç kurallarını ihlal etmek anlamına geliyor.

Bu yapıda hisseler için likit bir özel pazarın oluşması, şirket çalışanlarının da halka arzdan önce hisse alabilmelerine imkan veriyor, dışarıdakilerin de şirkette büyük hisselere sahip olmasına fırsat tanıyor. Özel hisse satışlarının değerine bakıldığında, bu rakam şu anda 70 milyar dolardan fazla. Ama özel işlemler etrafındaki zayıf şeffaflık, daha önce de Facebook’un başını ağrıtmıştı. Bu pazarlardaki yatırımcıları korumak için özel regülasyonlar gündeme gelmiş ve şirketin gerçek bir halka arzdan uzak durması da sürekli eleştiri konusu olmuştu.

Facebook’un kurumsal geliştirme departmanı çalışanı Michael Brown ise şirketin bu gibi satın almaların zamanlamasını sınırlayan kurallarını çiğneyerek şirket hisselerini aldığı için görevden alındı. Brown, avukatı aracılığıyla şunları söyledi: “Eylül 2010 başında ikincil pazarda Facebook hisseleri aldım. Bunu tüm iyi niyetimle ve sadece Facebook’a inandığım için yaptım.”

Ama Brown, satın almalarının, bu yılın başında Goldman Sachs’ın Facebook’a yapmaya çalıştığı 1,5 milyar dolarlık yatırımla bir bağı olduğuna dair ortaya çıkan bir raporu da reddetti. Brown açıklamasında, “Yanlış raporlama ve departmanıma etkisi yüzünden çok üzgünüm. Artık bu şanssız olayların üstüne sünger çekmeyi amaçlıyorum” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun