Yaşam Tarzı İnternet 30 MART 2012 / 10:04

Facebook artık ‘Book’ kelimesini kullandırtmayacak

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, daha önce uyguladığı sansürler ve yasaklarla kullanıcıların tepkisini çekmişti. Şimdi de hak ve yükümlülükler listesinde bir takım değişiklikler yapmaya giden Facebook bu konuda pek durulmuşa benzemiyor.Facebook hali hazırda kullanıcılarına kendi izni olmadan "Facebook, the Facebook ve F Logosu, FB, Face, Poke, Wall ve 32665" kelimelerini kullanmayı yasaklamış durumda. Değişikliklerin kabul görmesi durumda, Facebook profillerine girecek kullanıcıların yeni gelecek sınırlamaları kabul etmeleri gerekecek.(Buradan yola çıkarsak Fenerbahçe'nin 'FB' kısaltmasını kullanmak için Facebook'tan izin isteyeceğini düşünebiliriz)

Facebook bu konuda henüz net bir açıklama yapmazken, özellikle “Book” kelimesinin yeni gelecek sınırlamalara dahil olacak olması kullanıcıları oldukça kızdıracağa benziyor.

Facebook'un 'Book' kelimesinin telif hakkını almasıyla birlikte, internet üzerinden book kelimesini  içeren herhangi bir site açıldığı takdirde, Facebook bu duruma karşı çıkıp, dava açabilme hakkına sahip olacak.

Şu an geçerli olan hak ve yükümlülükler listesine bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.