Yaşam Tarzı İnternet 26 MART 2012 / 16:00

Facebook arkadaş listelerini kontrol altına alıyor

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcılara listelerindeki arkadaş sayılarının artmasıyla birlikte kontrolden çıkan haber akış trafiklerini kontrol altına alabilmelerini sağlayan yeni uygulamasını duyurdu. “Tanıdıklar” adı verilen liste ile birlikte kullanıcılar eskisi kadar sohbet etmedikleri ya da paylaşımlarından rahatsız oldukları kullanıcıları bu kategoriye dahil ederek haber akışlarını kontrol altına alabilme imkanına sahip olacaklar.

Öneri sistemiyle çalışan uygulama kullanıcılara rahatsız oldukları kişileri seçerek engelleme imkanını sunuyor. Bu şekilde listeye taşınan kişilerle ilgili aktiviteler kullanıcıların ana sayfalarında daha az yer alacak. Facebook bu uygulamayla birlikte, dağınıklıktan rahatsız olan kullanıcılarını bu uygulama ile memnun etmeyi hedefliyor.

Sponsor kutuları ana sayfaları işgal ediyor

Son dönemde sponsor kutularındaki haberlerin kendi istekleri dışında ana sayfalarındaki haber akışlarını işgal etmesi, Facebook kullanıcılarının rahatsızlık duyduğu bir diğer konu olarak gösteriliyor.Kullanıcıların insiyatifi dışında gelişen durum, markaların açtıkları sponsor kutularını sizin ya da arkadaşınızı beğenmesiyle ortaya çıkıyor. Hiç bir ücret almadan bir anda o markanın reklamını yapmaya başlamanıza sebep olan uygulama, isteğe bağlı olarak kapatılabilse de, kullanıcılar istekleri dışında gerçekleşen bu durumun etik dışı olduğunu konusunda hem fikirler.

Bu tarz ufak durumlar yüzünden Facebook kullanmayı bırakmak elbette saçma fakat sayfaları “beğenmeden” önce iki defa düşünmekte de fayda olduğu belirtmek gerek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun