Yaşam Tarzı İnternet 28 EYLÜL 2012 / 15:42

Facebook, Amazon ve eBay'e rakip oluyor

Facebook e-ticarete giriyor

Facebook, dün Amerika’da tanıttığı yeni "hediye gönderme özelliğiyle" birlikte hem e-ticaret pazarında ilk ciddi hamlesini yapıyor, hem de kullanıcıların arkadaşlarına site üzerinden ‘gerçek’ hediyeler göndermelerine imkân sağlıyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında hediye sitesi Karma’ya 80 milyon dolar yatırım yapan Facebook, yeni uygulaması “Gifts”i Karma altyapısı üzerinden, kendi sistemine entegre ettiğini duyurdu. Uygulamayla birlikte Facebook kullanıcıları, birçok farklı kategoriden yüzlerce ürünü satın alarak, arkadaşlarına hediye edebilecekler. Sitenin gerçekleştirdiği ilk ciddi “e-ticaret” girişimi olan Gifts üzerinden gerçekleştirilecek alışverişlerden ne kadar komisyon alacağı açıklanmadı.

Uygulamanın işleyişinden bahsedersek, arkadaşlarına hediye almak isteyen kullanıcılar, siteden seçtiği bir ürünü, içerisine eklediği mesajla birlikte ister özel, isterse de diğer kullanıcıların da görebileceği bir şekilde arkadaşının duvarında paylaşıyor. Hediye kartını gören kullanıcı da, iletişim bilgilerini doldurduktan sonra, ürünün renk, boyut gibi özelliklerini kendisi seçip, teslimat sürecini başlatıyor.Facebook hediye kartı hamlesiyle birlikte, 900 milyondan fazla olan kullanıcı sayısının da yardımıyla, Amazon ve eBay gibi hediye ve alışveriş sitelerine rakip olma yolunda önemli bir adım attı. Bunun yanı sıra 900 milyondan fazla üyenin her türlü bilgisine sahip olan site, üyelerinin kredi kartı bilgilerine de sahip olmaya başlayacak. Facebook daha önce hayata geçirdiği paralı durum güncellemeyle de üyelerinin kredi kartı bilgilerine sahip olmaya başlasa da, hediye kartı uygulaması işin rengini değiştirecek gibi görünüyor.

Facebook'un yeni uygulamasının ardından, site üzerinden sosyal alışveriş metodunu uygulayan birçok girişimcinin, durumdan pek hoşlanmayacağını söyleyebiliriz.

Şu sıralar sadece A.B.D’de kullanıma başlayan Gifts uygulamasının, yakın zamanda diğer ülkelerde de kullanıma açılması bekleniyor. Uygulama hakkında daha fazla bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun