Yaşam Tarzı İnternet 24 ARALIK 2012 / 10:32

Facebook ABD dışında ne kazandı, ne ödedi?

Facebook ABD dışında ne kazandı, ne ödedi?

Vergi konusunda ışıkların üzerine çevirildiği son şirket Facebook oldu. Resmi rakamlara göre, şirket ABD dışında 840 milyon pound kazanırken, yalnızca 2.9 milyon pound vergi ödedi.İrlanda ve Jamaika yakınlarındaki Britanya yönetimine bağlı Cayman Adaları’nda merkezi bulunan Facebook, ABD dışındaki işlemlerini bu iki merkez üzerinden faturalandırıyor. Ortaya çıkan resmi rakamlara göre, şirket ABD dışında 800 milyon pound üzerinde gelir elde ederken yalnızca 2.9 milyon pound ödedi.

ABD dışında dünyanın neresinden Facebook reklamı satın alırsanız alın, Facebook İrlanda üzerinden faturalandırılıyorsunuz. Bu da şirketin yalnızca sadece İrlanda’da vergi ödediğine işaret ediyor.

Facebook İrlanda 2011 yılında 840 milyon pound gelir elde ederken, 287 kişiyi istihdam etti. Bir başka deyişle çalıştırdığı kişi başına 3.1 milyon pound kazanan şirket, yurt dışında “Double Irish” olarak bilinen teknikle yalnızca 3.2 milyon pound ile vergilendirilebildi.

Dev sosyal ağ gelirlerinin 750 milyon poundluk bölümünü Cayman Adaları’na taşıyarak vergi yükünden kurtuldu. Para transferlerin ardından Facebook İrlanda, 15 milyon poundluk yıllık zarar açıkladı. Oysa şirket dünya çapında yaklaşık 1.95 milyar pound gelir elde etmişti.ABD'nin diğer devleri de İrlanda'yı kullanıyor

Tıpkı Apple ve Google’da olduğu gibi Facebook, İrlanda’yı kullanarak Avrupa’daki tüm vergilendirme sistemlerinden kaçıyor. Amazon ve Starbucks da benzer yöntemlerle vergi ödemekten kurtuluyor. Facebook geçtiğimiz yıl Britanya’da yalnızca 238 bin pound kurumlar vergisi ödedi. Buna karşılık Facebook’un Britanya’da aynı yıl 175 milyon pound kazandığı tahmin ediliyor.

Dev ABD şirketleri ülkemizde de vergiden benzer yöntemlerle kaçıyor. Facebook sözcüsü ise sorular karşısında şu cevabı veriyor:
“Facebook, şirket bildirileri ve vergilendirme belgelerini de eksiksiz olarak doldurmakla birlikte tüm kurumsal düzenlemelere harfiyen uymaktadır.”

Merkezin İrlanda’da yer almasıyla ilgili sorulara verilen cevapsa, “İleri teknoloji hizmetlerini tüm Avrupa’da yürütebilmeye uygun yetenekteki çalışanların işe alınabileceği en iyi yer” şeklinde oluyor.

Britanya, çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesiyle ilgili çalışmalarını sıkılaştırıyor. 2 bin 500’den fazla vergi müfettişi daha alarak şirketler üzerindeki denetimleri artırmayı hedefleyen Britanya, elde edilen yüksek gelirlerin vergilendirimesi için yasal düzenlemelere de gitmeyi hedefliyor.

Avrupa'nın çok uluslu şirketlere karşı harekete geçmesini konu alan haberimize http://www.btnet.com.tr/61163-avrupa-google-vergi.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun