Yaşam Tarzı İnternet 01 ŞUBAT 2012 / 10:40

Facebook 5 milyar dolardan halka açılıyor

Facebook 5 milyar dolardan halka açılıyor

Tarihin en değerli internet şirketi olma yolunda ilerleyen sosyal paylaşım sitesi, 5 milyar dolardan halka açılmak için evraklarını yetkililere teslim edecek. Rakamın önümüzdeki aylarda artabileceği de belirtiliyor.Uzun süredir Facebook’un halka açılması ve açılmasının ardından ortaya çıkacak değerlemesi konuşuluyor. Şirketin değerinin milyarca doları bulması tartışmalar yaratsa da, sosyal ağın ilk hedefi 5 milyar dolar.

Ana hedefin 5 milyar dolar olduğu ancak önümüzdeki aylarda değerin artabileceği bilgisi verildi. 2004 yılında Harvard’ı terk eden Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook’un halka açılması için Morgan Stanley ile anlaşıldığı da aktarıldı.

Mayıs ayında tamamlanması beklenen işlemler sonucunda Facebook’un en değerli internet şirketi olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Google’ın daha önce 2 milyar dolara halka açıldığını hatırlatalım.

Facebook’un halka arzından sonra piyasa değerinin 100 milyar dolara yükselmesi de öngörülüyor. Bu konuyla ilgili detaylı haberimizi http://www.btnet.com.tr/39133-facebook-yuz-milyar-dolar-eder-mi-ozel-haber.html adresinde bulabilirsiniz.