Yaşam Tarzı İnternet 29 KASIM 2011 / 15:35

Facebook 2012 yılında borsaya girerse ne olur?

Facebook 2012 yılında borsaya girerse ne olur?

Facebook, 2012 yılında borsaya giriyor. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, şirket halka arzla 10 milyar dolar gelir elde etmek istiyor. Reuters'in Wall Street Journal’dan aktardığına göre hedef, halka arzla şirketin değerini 100 milyar doların üstüne çıkartmak. Haberde Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in halka arzla ilgili henüz net kararını vermediği yorumunu da yapıyor.

Yedi yıllık hızlı büyümenin ardından Facebook, bugün 800 milyondan fazla üyesi olduğunu belirtiyor. Şirketin, herkesin heyecanla beklediği bu halka arzı yürütmek için hangi bankaları seçeceği de merak ediliyor.

Gazetenin haberine göre 100 milyar dolarlık değer ile Facebook, HP’nin değerini de ikiye katlayacak. Resmi bir halka arz başvurusunun yıl bitmeden yapılması beklense de, gazetenin haberine göre henüz hiçbir karar alınmadı.

Öte yandan, Silikon Vadisi’nin başarılı girişimleri bu yıl yatırımcı ilgisini test etmeye başladı. Eğer Facebook’un halka arzı 2012’de olursa, bu halka açılmayı bekleyen diğer internet şirketlerinin etkisini azaltacak. Farmville’in yaratıcısı Zynga da 1 milyar dolarlık bir halka arz başvurusunda bulunmuştu. Kasım ayında ise Groupon borsada yerini aldı, ama birkaç hafta içinde halka arz fiyatının altına geriledi. LinkedIn ve Pandora da yıl içinde halka açıldı ve şu anda hisseleri halka arz fiyatının altında.

Dünyanın en büyük web kanalı olan Facebook, sadece kullanıcılar için değil, reklamverenler için de önemli bir nokta. Facebook finansal sonuçlarını açıklamıyor, ama konuya yakın kaynaklara göre şirketin geliri bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlanarak 1,6 milyar dolara ulaştı.

Uzmanlara göre, halka arzla elde edeceği gelir Facebook’u daha fazla satın alma yapmaya, yeni iş alanlarına ve dedikoduları kulaktan kulağa yayılan Facebook telefon veya netbook gibi projelere yönelmeye itecek.

Borsaya girmek, Facebook’a daha fazla mühendislik yeteneğiyle buluşma imkanı da sağlayacak. Yatırımcılar Facebook ve diğer hızlı büyüyen sosyal ağ şirketlerinin hisselerini almaya çok sıcak bakıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun