Yaşam Tarzı İnternet 11 NİSAN 2011 / 15:20

Facebook 1 milyara mı koşuyor?

Dünya çapında 663 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Facebook Çin’e girerse ne olur?

 

Çeşitli alanlarda dış dünyaya temkinli yaklaşan Çin ile, dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un bir anlaşmaya varmak üzere olduğu dedikoduları akıllara önemli bir soruyu getiriyor: Acaba şu anda 663 milyon kullanıcısı bulunan Facebook Çin’e yayılırsa kadran 1 milyarı gösterecek mi?

2007 yılından bu yana devam eden dedikodular son zamanlarda önemli sektör kaynakları tarafından da doğrulanır şekilde ciddi ‘bilgi’lere dönüştü. Facebook Çin’de de kullanılmaya başlandığında büyük ihtimalle kullanıcı sayısı 1 milyarı bulacak.

Bu da şu anki rakamlara göre dünya nüfusunun 7’de birinin (2010 itibariyle 7 milyar’ın üstünde) Facebook kullanıcısı olacağı anlamına geliyor. Ancak Facebook’un Çin pazarına girmesi ‘arkadaşlık’ları birleştirmiyor. Yani dünyanın geri kalanı Çin’den arkadaş edinemeyecek. Çin’de Facebook bir nevi ‘kapalı devre’ çalışacak.

50 milyar dolarlık iş ortağı

Çin’den bilgi sağlayan blog sitesi TechRice’ın haberine göre Facebook, 50 milyar dolar değere sahip olduğu belirtilen ara motoru Baidu ile ortak olacak. Görünen o ki yeni kurulacak site sayesinde de Çin içerisinde bir sosyal ağ imparatoru olacak ancak Çin’in ‘kapalı devre’ yapısı nedeniyle yeni sosyal platformun çok sıkı kurallara bağlı ve sansürlü olması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun