Yaşam Tarzı İnternet 24 AĞUSTOS 2011 / 15:34

Facebook ‘fotoğraf etiketlemeye’ onay getiriyor

Facebook ‘fotoğraf etiketlemeye’ onay getiriyor

Artık Facebook’ta süpriz fotoğraflarla karşılaşma derdi bitiyor. Yeni sistemle arkadaşınız sizi etiketlemek istediğinde sizden onay alınıyor. Ayrıca bir dizi gizlilik ayarı da getirildi. Ancak bu kez de arkadaşınız olmayan birini etiketleyebilme özelliği karşımıza çıktı.Facebook’ta kişisel mahremiyetten söz etmek elbette çok zor. Arkadaşlarınız herhangi bir fotoğrafta isminizi kullanarak sizleri etiketleyebiliyor. Hiç istemediğiniz bir fotoğrafta etiketlenmek de bu fotoğrafı tüm arkadaşlarınızın görmesi anlamına geliyor. Etiketi kaldırsanız da artık geç kalmış olma ihtimaliniz oldukça yüksek oluyor.

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre, artık kullanıcılardan etiketlenmeden önce onay alınacak. Önceden onay alma işlemi yazıların içerisinde geçirilen etiketlemelerde de uygulanacak.

Sosyal ağa başka gizlilik kontrolleri de eklendi. Ancak bu değişiklikler pek de kullanıcı bilgilerinin açılması ya da gizli kalmasını sağlamayacak. Yeni özelliklerle paylaşılan şeylerin yönetimi biraz daha kolaylaştırılıyor.

-Gizlilik ayarları için ayrı bir sayfaya gitmek yerine doğrudan profil sayfasında işlemler gerçekleştirilebilecek. Örneğin gittiği okul, dinlediği müzik gibi bilgilerin yanında bulunan tuşlarla kime gösterileceği ayarlanabilecek. Daha önce bu işlem için ayarlar sayfasına gidip birçok hareket yapmak gerekiyordu.- Atılan mesajlar ya da paylaşılan videoların üzerinde yer alan “everyone” yerine “public” yazacak.- “View profile as” ile bir arkadaşınıza profilinizin nasıl göründüğünü görebileceğiz. Örneğin bazı Facebook arkadaşlarınızdan fotoğraflarınızı ve beğenilerinizi gizlediğinizde, bu içeriğin görülüp görülemediğini kontrol edebileceğiz.- Google Plus’ın en büyük artılarından biri olarak görülen ‘paylaşımı belli bir gruba’ gösterme seçeneği de Facebook’ta kolaylaşıyor.

- Sizin etiketlenmenize onay mekanizması gelmesinin yanında artık Facebook üzerinde arkadaşınız olmayan kişileri de etiketleyebileceksiniz. Yine bu kişinin onay vermesi istenecek.

Uzun süredir gizlilik ayarlarını kolaylaştırmayı deneyen Facebook, bu konuda pek de başarılı olamamıştı. Bu başarısızlık da birçok ülkede soruşturmalara sebep olmuştu. Yeni ayarlarla biraz olsun gizlilik üzerine yapılan eleştirilerin azaltılması hedefleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun