Yaşam Tarzı İnternet 27 ŞUBAT 2012 / 11:57

Facebook’un başı yine dertte

Facebook’un başı yine dertte

Şubat ayı başında bir takım güvenlik problemi ve uyguladığı sansür politikası nedeniyle büyük tepkilere maruz kalan Facebook, bu defa da kullanıcıların mesajlarını "izinsiz okumakla" suçlanıyor. Sunday Times’ın hazırladığı rapora göre akıllı telefonlar üzerindeki Facebook uygulamasının, kullanıcıların mesajlarını okumanın yanı sıra kullanıcı bilgilerini, yaşadıkları yeri ve hatta arkadaş listelerini de belli aralıklarla üçüncü şahıslara gönderdiği ortaya çıktı. Raporun bir diğer iddiasına göre Youtube, Flickr gibi sitelerin, cep telefonlarına ücretsiz olarak indirilebilen uygulamalarla, akıllı mobil telefonların kameralarını istedikleri zaman çalıştırıp, gizlice fotoğraf ve video çektiği de ortaya çıktı.

Facebook yetkilileri ise, bu suçlamaları kesin bir dille reddederken, Facebook’un yeni geliştirdiği mesajlaşma sistemini test etme amaçlı böyle bir “uygulamaya” gittiği belirtiliyor.

Akıllı telefonlar ve uygulamaları geçtiğimiz haftalarda da benzer sorunlara sebep olmuştu. iOS ve Android uygulamalarının kullanıcıların bilgilerini çaldığı ortaya çıkmıştı.

Yaşanan gelişmelerle birlikte gün geçtikçe yaptığımız her hareketin (hatta yapmadıklarımızın bile) daha fazla takip edilerek bizi George Orwell'ın korku ütopyasına yaklaştırdığı bir gerçek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun