Yaşam Tarzı İnternet 03 ŞUBAT 2012 / 14:35

Facebook’tan sıkılmak mı? Yok daha neler

Yapılan bir araştırmaya göre, 2004’de kurulduğundan bugüne Facebook’u uzun süredir kullananların fotoğraf eklemek, hafta sonu planlarını yenilemek veya rastgele düşüncelerini yazmaktan sıkıldıklarına dair hiçbir işaret yok.ABD’de telefon araştırmasını, Facebook log’ları ve verilerini 2010 Kasım’ından itibaren baz alan Pew Research Center raporu, kurucusu Mark Zuckerberg 5 milyar dolarlık bir halka arza geri sayımdayken, Facebook’un uzun vadeli popülaritesine de ışık tutuyor.

Çünkü halka arz öncesinde herkesin aklındaki Facebook odaklı soru işareti, belli bir süreden sonra kullanıcıların buradan sıkılıp sıkılmayacağıydı. Hatta bu fenomene ‘Facebook yorgunluğu’ ismi bile takılmıştı. Pew araştırması ise bu tarz endişelerin yersiz olduğunu ortaya koydu.

Reuters’in haberine göre rapor, kişilerin Facebook’u ne kadar uzun süre kullanırsa, ‘Beğen’ butonuna basma, arkadaşlarının içeriklerine yorum yapma, durum yenilemeleri gönderme ve fotoğraflarda arkadaşlarını işaretleme sıklıklarının da o oranda arttığını gösteriyor. Rapora göre, daha çok Facebook arkadaşına sahip olmak, kullanıcıların da Facebook’la daha çok ilgilenmesini sağlıyor.

845 milyon aktif Facebook kullanıcısı bulunuyor

Araştırma Kasım 2010’dan itibaren 2 bin 255 ABD’li yetişkinle telefon anketine dayanarak hazırlandı. Katılımcılardan Facebook’taki aktivitelerinin loglarını paylaşmaları istendi ve yaklaşık 269 kişi Facebook’un verilerini açıklamasına izin verdi.

‘Internet & Amerikan Life’ projesi için bu çalışmayı hazırlayan Pew da, “Kişinin Facebook’ta ne kadar çok arkadaşı olursa, o kadar aktif oluyor, arkadaşlık kurma, beğenme, özel mesaj gönderme, yorum yapma, fotoğraf işaretleme, gruplara katılma ve dürtme ilgileri de artıyor” yorumunu yaptı.

Bu arada, Facebook kullanıcıları kendi arkadaşlarının arkadaşları aracılığıyla ortalama 156 bin 569 diğer Facebook kullanıcısına erişebilir. Facebook’un halen 845 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun